fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Prywatyzacja przyspiesza

Bloomberg
Przychody z prywatyzacji od początku roku do końca lutego wyniosły ok. 260 mln zł. W całym roku rząd planuje uzyskać 15 mld zł
Ministerstwo Skarbu w ciągu pierwszych dwóch miesięcy roku prowadziło 48 projektów, z czego 13 zakończyło się powodzeniem. Udało się sprzedać m.in. spółkę Nitroerg z Bierunia za ponad 120 mln zł oraz akcje: Zakładów Tytoniowych z Lublina – za ok. 31,8 mln zł, i Zakładów Przemysłu Cukierniczego Skawa z Wadowic – za 8 mln zł.
Adam Leszkiewicz, wiceminister skarbu, poinformował, że obecnie resort skarbu prowadzi procesy prywatyzacyjne w ponad 320 spółkach, w tym m.in. w dziewięciu uzdrowiskach i w ponad 20 przedsiębiorstwach komunikacji samochodowej. Na ten rok zaplanowano też sprzedaż spółek z branży chemicznej, giełd rolnych, firm inseminacyjnych.
Plany na ten rok obejmują też sprzedaż akcji Enei, Zespołu Elektrowni Pątnów – Adamów – Konin oraz kopalń węgla brunatnego: Adamów i Konin, Zakładu Górniczo-Hutniczego Bolesław, Kopalni i Zakładów Chemicznych Siarki Siarkopol czy Wałbrzyskich Zakładów Koksowniczych Victoria.
Resort zaplanował również na ten rok m.in. ofertę publiczną banku BGŻ i Jastrzębskiej Spółki Węglowej.
15 mld zł chce uzyskać z prywatyzacji w tym roku minister skarbu
– W tym tygodniu weszła w życie nowelizacja ustawy o prywatyzacji i komercjalizacji, która jest elementem usprawniania procesów prywatyzacyjnych – ocenił wiceminister skarbu. Jak podkreślił, cena wywoławcza spółek Skarbu Państwa, sprzedawanych podczas aukcji będzie mogła być niższa od ich wartości księgowej.
 
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA