fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

W lutym OFE były na nieznacznym plusie

Stopy zwrotu OFE
Rzeczpospolita
W ubiegłym miesiącu przeciętna wartość jednostek rozrachunkowych funduszy zwiększyła się o 0,66 proc.
Luty okazał się nieco lepszy dla inwestycji funduszy emerytalnych. Wartość jednostek rozrachunkowych OFE (na nie przeliczane są wpłacane składki) zwiększyła się o 0,66 proc. To lepszy rezultat niż w styczniu, gdy wartość jednostek obniżyła się o 0,85 proc.
Najlepszy wynik osiągnął w minionym miesiącu fundusz Pekao. Jego stopa zwrotu wyniosła 0,86 proc. Najsłabszy wynik miał Polsat – 0,36 proc.
Jak przekonują zarządzający, decydujący wpływ na wyniki OFE ma obecnie dobór spółek, a nie udział akcji w portfelu.
– Sytuacja na Bliskim Wschodzie to był główny temat inwestycyjny na świecie w lutym. Spowodowała także spadki na giełdach. Inną kwestią, która miała wpływ, to był wzrost inflacji głównie w krajach rozwijających się – ocenia Grzegorz Jałtuszyk, dyrektor Departamentu Zarządzania Aktywami w PTE Warta.
W lutym fundusze emerytalne mogły nieznacznie zarobić zarówno na rynku obligacji, jak i akcji. Indeks obligacji wzrósł o mniej niż 1 proc. Z kolei na giełdzie najmocniej skoczyły indeksy małych i średniej spółek – mWIG40 i sWIG80. Najmniej wzrósł zaś WIG20.
– W połowie lutego rozpoczął się odpływ kapitału z rynków rozwijających się, a to, co działo się w Libii, miało największy wpływ w końcu miesiąca. Napływające dane makro pozwoliły ostatecznie nieznacznie zyskać indeksom – mówi Paweł Klimkowski, członek zarządu Aviva PTE i zarządzający portfelem akcji. Jak dodaje, giełda jest od połowy października w trendzie bocznym. ZUS przekazał OFE niewiele składek w lutym, bo nieco ponad 1 mld zł. Aktywa funduszy wyniosły na koniec lutego prawie 221 mld zł.
 
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA