fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Impexmetal nie wyklucza dywidendy

Zmiany notowań akcji i wyniki firmy
Rzeczpospolita
2,4 mld zł przychodów i 73,2 mln zł czystego zysku wypracowała kontrolowana przez Romana Karkosika metalurgiczna grupa
To odpowiednio o 35 i 183 proc. więcej niż w 2009 r. Impexmetal przekroczył prognozę skonsolidowanego zarobku o 8 proc.
Najlepiej poradziła sobie huta aluminium w Koninie – wypracowała połowę z szacowanego na 107,5 mln zł zysku operacyjnego grupy. Dlatego Impexmetal najważniejsze inwestycje planuje właśnie w tym segmencie. Najpóźniej na przełomie marca i kwietnia ma zapaść decyzja o skali inwestycji. W wariancie minimalnym ich wartość sięga około 80 mln zł, a w maksymalnym: 0,5 mld zł – dzięki czemu moce zakładu wzrosłyby o 100 proc., z obecnych 80 – 85 tys. ton rocznie.
Najsłabiej w grupie wypadł przetwórca miedzi – notowany na GPW Hutmen. Firma zanotowała straty, ponieważ szkodzą jej rekordowo wysokie notowania czerwonego metalu. Klienci zamiast drogich wyrobów z miedzi wybierają tańsze zamienniki. Wysoki kurs miedzi oznacza również większe zapotrzebowanie na kapitał obrotowy.
Chociaż Impexmetal planuje duże inwestycje, to większość wydatków będzie ponoszona w kolejnych latach – dlatego zarząd nie wyklucza możliwości wypłaty dywidendy z ubiegłorocznego zysku jednostkowego, który wyniósł 44,9 mln zł, czyli 22 gr na akcję. – Mamy co prawda otwarty skup akcji własnych, ale przy bieżącym kursie wypłata dywidendy rzeczywiście mogłaby być z punktu widzenia akcjonariuszy korzystniejsza – powiedział Piotr Szeliga, prezes Impexmetalu. W ciągu ostatnich sześciu miesięcy papiery Impexmetalu podrożały o prawie 30 proc. – Nasz największy udziałowiec, Boryszew, realizuje duże inwestycje i dywidenda byłaby pewnie przez niego pożądana – dodał Szeliga. Zastrzegł, że nie było w tej sprawie żadnych rozmów.
Boryszew, który kontroluje 51 proc. akcji Impexmetalu, sam w prawie 60 proc. należy do znanego inwestora Romana Karkosika. Firma chce wskoczyć do pierwszej setki globalnych producentów komponentów do aut – w tej chwili analizuje kilka projektów. Wczoraj akcjonariusze Boryszewa uchwalili emisję 1,13 mld akcji z zachowaniem prawa poboru o wartości 113 mln zł. Upoważnili też zarząd do wyemitowania do końca 2013 roku maksymalnie 443 mln kolejnych walorów.
 
 
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA