fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

W regionach widać już efekty dotacji unijnych

Lokalne inwestycje finansowane są z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Województwa otrzymały 16,5 mld euro.
Rzeczpospolita
Regiony wydały już 25 proc. środków z Brukseli. Budują głównie drogi
– Realizujemy tak wiele inwestycji z pieniędzy unijnych, że trudno wymienić ad hoc kilka najważniejszych. To m.in. obwodnice Gdańska, Pelplina i Skurcza, rozbudowa parku naukowo-technologicznego w Gdyni. Wielkie przedsięwzięcia to także kolej metropolitalna oraz korytarze kolejowe: helski i kościerski – mówi Wiesław Byczkowski, wicemarszałek województwa pomorskiego.
Podobnie podaje resort rozwoju regionalnego, który podsumował, co dotąd zbudowano za pieniądze europejskie w regionach (wydano już ponad 25 proc. środków).
To m.in. setki kilometrów nowych i przebudowanych dróg lokalnych, powiatowych i wojewódzkich oraz sieci wodociągowych. To także wsparcie dla innowacyjnych przedsiębiorstw, instytucji zdrowia i kultury.
– Patrząc na wydane sumy i zakończone już inwestycje, pracę wykonaną dotychczas w regionach oceniam pozytywnie – mówi „Rz” Marceli Niezgoda, wiceminister rozwoju regionalnego.
– Efekty wykorzystania środków unijnych na Lubelszczyźnie są bardzo pozytywne, choć tak jak i w innych regionach zapotrzebowanie na nie przekracza znacznie dostępny budżet. Dlatego pieniądze europejskie staramy się wydawać jak najbardziej efektywnie, oglądając każdą złotówkę dwa razy przed jej zainwestowaniem – podkreśla Krzysztof Hetman, marszałek lubelski.
Wskazywane przez resort rozwoju, jak i samych marszałków rezultaty to właściwie dopiero pierwsze namacalne efekty wykorzystania pomocy z Brukseli na lata 2007 – 2013. Jak wynika z umów o dofinansowanie zawartych do 31 stycznia, w regionach do końca 2013 r. plany obejmują przebudowę ok. 6,5 tys. i wybudowanie 754 km dróg. Zmodernizowanych będzie ponad 800 km linii kolejowych, a wsparciem inwestycyjnym objętych zostanie prawie 4,5 tys. firm, a kolejne 500 uzyska pomoc w formie specjalistycznego doradztwa.
To jednak nie wszystko, bo regiony zawarły na razie umowy na 75 proc. środków z Unii. Planowane efekty unijnej pomocy niewątpliwie się więc powiększą. Będzie to też związane z dodatkowymi środkami dla województw z krajowej rezerwy wykonania (512 mln euro) i tzw. dostosowania technicznego (200 mln euro).
Regiony w tym roku muszą ustalić z ministerstwem oraz Komisją Europejską, na co wydadzą te bonusy. Pieniądze rozdysponują w 2012 roku i wtedy też poznamy prawie wszystkie inwestycje zaplanowane w regionach (kilka naborów wniosków odbędzie się zapewne w 2013 roku).
[i]masz pytanie, wyślij e-mail do autora
[mail=a.osiecki@rp.pl]a.osiecki@rp.pl[/mail][/i]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA