fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Fundusze Europejskie

Unijne poręczenia bliżej przedsiębiorców z Polski Wschodniej

Bank Gospodarstwa Krajowego wybrał dwa fundusze poręczeniowe, które będą poręczały kredyty firmom z pięciu wschodnich regionów kraju
Bank Gospodarstwa Krajowego wybrał pierwszych pośredników, którzy zaoferują unijne wsparcie w postaci poręczeń małym i średnim firmom w Polsce wschodniej.
W pierwszym konkursie dla funduszy poręczeniowych w Polsce wschodniej wybrano dwóch pośredników. Są to Podkarpacki Fundusz Poręczeń Kredytowych z Rzeszowa i Warmińsko-Mazurski Fundusz Poręczenia Kredytowe z Działdowa. Pierwszy otrzyma z BGK 14,94, drugi 15 mln zł. Bank podpisze z nimi umowy reporęczenia.
Pieniądze dla funduszy, a ostatecznie dla przedsiębiorców z pięciu województw (lubelskiego, podkarpackiego, podlaskiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego), pochodzą z programu operacyjnego „Rozwój Polski wschodniej”. Jako beneficjent tego programu BGK dysponuje 98,29 mln zł na rozwój instrumentów inżynierii finansowej w tych województwach. Pieniądze z UE mają zmniejszyć trudności w dostępie do finansowania rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw związane ze spowolnieniem gospodarczym i ograniczeniem akcji kredytowej instytucji finansowych. W szczególności chodzi o ułatwienie przedsiębiorstwom dostępu do zewnętrznych źródeł finansowania na wczesnym etapie działalności oraz poprawę zdolności inwestycyjnej małych podmiotów. Fundusze będą udzielać poręczeń za zobowiązania mikro-, małych i średnich przedsiębiorców wobec banków i pożyczkodawców, którzy udostępnią pieniądze na rozwój firm.
– Instrumenty inżynierii finansowej, w tym reporęczenia, nabierają znaczenia jako efektywne narzędzie rozwoju i wsparcia sfery biznesu. Jest to związane z odchodzeniem od tradycyjnych dotacji, w tym realizowanych ze środków unijnych, na rzecz coraz szerszego wykorzystywania przez przedsiębiorców pozadotacyjnych, odnawialnych instrumentów wsparcia – mówi „Rz” Jarosław Kała, dyrektor Departamentu Instrumentów Inżynierii Finansowej w BGK. – Kwota wsparcia przyznanego funduszom poręczeniowym przez BGK wynosi 30 mln zł. Wynik nie odbiega od rezultatów uzyskanych w znacznie bardziej rozwiniętych gospodarczo województwach, w których instrumenty inżynierii finansowej realizowane są z programów regionalnych.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA