fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatki

Nie ma cię na liście, nie dostaniesz 1 proc. PIT

Kampania Caritas Polska
Fotorzepa, Roman Bosiacki
Wiele fundacji i stowarzyszeń nie złożyło sprawozdań. Dlatego nie mogą zbierać pieniędzy z 1 proc. PIT. Przed rozliczeniem trzeba sprawdzić wykaz organizacji
Urząd skarbowy może przekazać 1 proc. podatku tylko tej organizacji pożytku publicznego, która jest na liście uprawnionych do jego zbierania.
W tym roku nie znalazło się na niej wiele fundacji i stowarzyszeń, które na czas nie złożyły sprawozdań: finansowego i merytorycznego z działalności. Sankcja jest dotkliwa – nie dostaną pieniędzy z 1 proc. podatku, choćby nawet zostały wpisane przez podatników w zeznaniach rocznych. Pierwsze, co zrobi urząd, to sprawdzi, czy organizacja jest uprawniona do zbierania środków z PIT.
[wyimek]8,6 mln osób przekazało 1 proc. PIT w 2010 r.[/wyimek]
– Podatnikom nie pozostaje więc nic innego, jak przed wypełnieniem zeznania sprawdzić [link=https://grafik.rp.pl/grafika2/627804]aktualny wykaz organizacji pożytku publicznego sporządzony przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej[/link] – radzi Izabela Dembicka-Starska z portalu organizacji pozarządowych ngo.pl. – Na ostatniej liście (z 25 stycznia) znalazło się ponad 6,6 tys. opp.
Co ma zrobić podatnik, jeśli przez pomyłkę (bo np. nie ma zwyczaju sprawdzania wykazu) wpisał organizację, która nie figuruje na liście?
Jeśli sam się zorientuje, może skorygować zeznanie. Ale pieniądze zostaną przekazane na konto właściwej organizacji tylko wówczas, gdy zdąży z korektą do końca maja (w wypadku rozliczenia na zasadach ogólnych).
Czy może jednak liczyć na informację od fiskusa, że powinien w formularzu wpisać inną fundację lub stowarzyszenie?
[b] Urzędy będą dążyć do wyjaśnienia zeznań, w których wskazano opp spoza wykazu – zapewnia Ministerstwo Finansów[/b] w odpowiedzi na pytanie „Rz”. Dodaje jednak: „oczywiście, uwzględniając ekonomikę postępowania”. Co to oznacza?
[wyimek]1500 (i to z górą) organizacji pożytku publicznego nie znalazło się na liście uprawnionych do zbierania 1 proc. podatku[/wyimek]
– Obawiam się, że odłożenie takiego zeznania na półkę – mówi Marek Kolibski, doradca podatkowy i radca prawny z kancelarii KNDP. – Żaden przepis nie nakazuje bowiem urzędnikom wzywania do korekty formularza osoby, która wpisała numer nieuprawnionej organizacji. Oczywiście idealnie byłoby, gdyby poinformowali zainteresowanego o możliwości poprawienia błędu. Ale tak naprawdę zależy to tylko od dobrej woli fiskusa. Trudno w nią ufać, zważywszy na to, że wskutek pomyłki 1 proc. PIT trafia do budżetu państwa.
Przypomnijmy, że przepisy uniemożliwiające zbieranie pieniędzy z 1 proc. podatku organizacjom, które nie przekazały sprawozdań, obowiązują od 1 września 2010 r. Obowiązek raportowania mają już jednak od wielu lat.
– Organizacja musi zatwierdzić sprawozdanie finansowe do końca czerwca (chyba że ma inny rok obrotowy niż kalendarzowy) – tłumaczy Izabela Dembicka-Starska. – Do ministra pracy powinna je przesłać (wraz ze sprawozdaniem merytorycznym) w terminie 15 dni od zatwierdzenia.
[i]masz pytanie, wyślij e-mail do autora, [mail=p.wojtasik@rp.pl]p.wojtasik@rp.pl[/mail][/i]
[ramka][i][b]Zobacz [link=https://grafik.rp.pl/grafika2/627804]wykaz organizacji pożytku publicznego uprawnionych do otrzymania 1 % podatku dochodowego od osób fizycznych za rok 2010 z dnia 25 stycznia 2011 r. [/link] [/b](pdf; 945KB)[/i][/ramka]
[ramka][b]Czytaj też:[/b]
- [link=http://www.rp.pl/artykul/82634,596167_Fundacje-bez-1-proc--podatku.html]Fundacje bez 1 proc. podatku[/link]
- [link=http://www.rp.pl/artykul/82634,604897_Beda-zmiany-w-wolontariacie.html]Będą zmiany w wolontariacie[/link]
[b]Więcej o [link=http://www.rp.pl/temat/82634.html]darowiznach na organizacje pożytku publicznego[/link][/b][/ramka]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA