fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Telewizja

Zaginiony świat komunizmu

zdj. Kurt Strumpf
AP
Trzyczęściowy film, zrealizowany przez dokumentalistów BBC, to spojrzenie mieszkańców trzech krajów na socjalistyczną rzeczywistość, w której żyli przez wiele lat
Pierwszy odcinek zostały nakręcony w NRD, zwaną często „wystawowym oknem komunizmu”. Motywem przewodnim jest tu opowieść o „Piaskowym Dziadku”, czyli dobranocce, która miała umacniać w dzieciach wiarę w lepszy, sprawiedliwy świat. Mógł go zbudować tylko socjalizm. Jednak i wśród tych postępowych historyjek znalazła się niepoprawna politycznie – kiedy Piaskowy Dziadek przemierzał podniebne przestrzenie na motolotni. Była ona w NRD zakazana jako środek transportu pozwalający przemieszczać się nad kapitalistyczną RFN.
O swojej ucieczce z przymusowego raju opowiada jeden z bohaterów filmu. Złapany przez służby graniczne, spędził trzy lata w więzieniu. I tak miał szczęście w porównaniu z 14-letnią Eriką Riemann, która została skazana na 10 lat pozbawienia wolności. Była nastolatką, gdy w szkole domalowała szminką kokardę na wąsach Józefa Stalina, bo wydawał jej się bardzo smutny... O przymusowym uczestnictwie w tajnym programie dopingowym opowiada złota medalistka ME w 1986 w pchnięciu kulą. Nie była świadoma, że szprycowano ją sterydami. Wówczas nazywała się Heidi Kruger, dziś ma na imię Andreas. To wpływ komplikacji hormonalnych, które całkowicie odmieniły jej życie.
[i]1.35 | tvp 2 | PONIEDZIAŁEK[/i]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA