fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sztuka

Obrazy Fałata aresztowane

„Naganka na polowaniu w Nieświeżu” – jeden z dwóch skonfiskowa- nych w Nowym Jorku obrazów Juliana Fałata
mkidn
Filip Memches
Jest duża szansa, że dwa cenne płótna polskiego mistrza, zaginione w czasie II wojny światowej, wrócą do Warszawy
Naganka na polowaniu w Nieświeżu” i „Przed polowaniem w Rytwianach” od 14 grudnia znajdują się w depozycie federalnej agencji dochodzeniowej Immigration and Customs Enforcement w Nowym Jorku.
– To znaczący postęp w trwających cztery lata negocjacjach i duża szansa na powrót dzieł do Polski – powiedział „Rz” Jacek Miler, dyrektor Departamentu Dziedzictwa w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Oba obrazy w październiku 2006 roku trafiły na aukcje w Nowym Jorku. Jeden był wystawiony w Doyle New York, a drugi w Christie’s. Ministerstwo Kultury za pośrednictwem konsulatu generalnego w Nowym Jorku złożyło wniosek restytucyjny, obrazy zostały wycofane z licytacji.
– Potem prowadziliśmy negocjacje z ich właścicielami, ale przeciągały się one tak bardzo, że zdecydowaliśmy się poprosić o pomoc Immigration and Customs Enforcement – tłumaczy „Rz” Marek Skulimowski, zastępca konsula generalnego.
Dokumentacja i ekspertyzy przygotowane przez Ministerstwo Kultury nie pozostawiają wątpliwości co do autentyczności i pochodzenia obrazów. Oba do wojny znajdowały się w zbiorach Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie. Na podstawie nakazu sądowego ICE skonfiskował płótna. Właściciele mają teraz czas na odwołanie. Do końca roku los obrazów powinien się rozstrzygnąć.
[i]Jacek Przybylski z Waszyngtonu, Agnieszka Kwiecień[/i]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA