fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Usługi, ceny, zarobki

Dobry prawnik nie wszędzie równie dobrze zarabia

Przykładowe ceny usług prawnych w wybranych miastach
Nieznane
Ceny usług prawnych w ostatnich latach stoją w miejscu. Tylko poza wielkimi aglomeracjami dopływ nowych sił na rynek zaowocował pewnym ich spadkiem. Tam nieco mniej kosztują proste czynności, np. porada czy sporządzenie pisma
Takie wnioski płyną z raportu o cenach usług prawniczych przygotowanego przez dziennikarzy "Rzeczpospolitej" na podstawie danych z całego kraju. Co wpływa na wysokość cen? Konkurencja, koniunktura, ale też stan portfeli klientów i w pewnym stopniu ministerialny cennik stawek minimalnych.
Do korporacji adwokackiej i radcowskiej wstąpiło ostatnio - dzięki czasowemu ułatwieniu dostępu - ponad dwa tysiące osób. Na rynku usług prawnych działają też nielicencjonowane biura doradców oferujące tanie porady. Wreszcie w ośrodkach akademickich funkcjonują poradnie studenckie, które wspierają najuboższych darmową pomocą prawną. Nie jest jednak tak, że dopływ nowych sił na rynek już wszędzie zaowocował generalnym ruchem cen w dół. Może być wszakże powodem sygnalizowanego choćby przez adwokatów z Podlasia spadku stawek za proste porady czy opinie prawne.
Taką tezę potwierdzają też pytani prawnicy z Wielkopolski, których zdaniem obniżenie cen takich podstawowych usług, jak sporządzenie pozwu czy uzyskanie sądowego nakazu zapłaty, jest nieodwracalnym efektem otwarcia korporacji. - Klienci idą często do tego, kto oferuje tańsze usługi. Dlatego proste czynności, jak sporządzenie pisma, odwołania czy pozwu, kosztują coraz mniej - mówi adwokat z ponadsześcioletnim stażem.
W sektorze usług dla klientów instytucjonalnych normą staje się negocjowanie cen. Z prawnikami uzgadniają je nie tylko przedsiębiorcy, ale także urzędy, np. samorządowe. Zdaniem adwokatów i radców z Wielkopolski negocjowanie honorariów np. za udział w procesie jest coraz częstsze ze względu na dużą konkurencję, różnorodność spraw i specjalizację. Jednak dobrzy prawnicy i doświadczone kancelarie radcowskie obsługujące biznes i osadzone od lat na rynku nie skarżą się. Im pracę daje koniunktura gospodarcza. Zatrudniają więcej pracowników, mają więcej zleceń, ale zarabiają tak jak kiedyś.
Stwierdzonym zjawiskiem jest różnica cen usług w większych miastach wdanym regionie i mniejszych miejscowościach. W tych ostatnich dopływ nowych prawników do zawodu pogarsza sytuację pozostałych. Im dalej od stolicy regionu, tym ceny na rynku są niższe. Zdarza się, że kancelariom przychodzi walczyć o klientów.
W dużych miastach jest pod tym względem lepiej. Dochody wystarczają prawnikom na sprawne funkcjonowanie kancelarii i godziwe życie. Zwłaszcza adwokaci i radcy z wyrobioną pozycją na rynku nie mają powodów do narzekania. Ci natomiast, którzy niedawno otworzyli kancelarie, nierzadko muszą przez pierwsze lata walczyć o przetrwanie, zdobywając grupę stałych klientów dających chleb. Młodzi, którzy zaczynają karierę, muszą się przebić. Dlatego chwytają każdą sprawę - czy to karną, czy gospodarczą, czy rodzinną. W czasach specjalizacji oznacza to jedno: muszą być tańsi.
Prawnicy z Lubelszczyzny sygnalizowali nam, że przybywa im klientów korporacyjnych, a ubywa indywidualnych. Ci pierwsi wiedzą, że umiejętności i doświadczenie, jako gwarancja usługi na wysokim poziomie, muszą kosztować. Upowszechnia się w całym kraju zasada płacenia za godzinę pracy prawnika biznesowego.
Z kolei w uboższych regionach i mniejszych miejscowościach stawki za czynności przed organami wymiaru sprawiedliwości często są tożsame ze stawkami minimalnymi, które minister sprawiedliwości ustalił w rozporządzeniach z 2002 r. regulujących cennik za sprawy z urzędu oraz koszty prawnika zasądzane przez sąd.
Szczególne miejsce na cenowej mapie usług prawniczych zajmuje Warszawa. W mieście wielkiego biznesu i wielkich międzynarodowych firm prawniczych prawnicy kosztują najdrożej. Ale i klienci - firmy i osoby prywatne - mają tutaj najzasobniejsze portfele. - Rynek obronił stawki, a pracy jest coraz więcej - stwierdza Robert Mikulski, wspólnik zarządzający w warszawskiej kancelarii Plucińska, Stopczyk, Mikulski.
Podyskutuj z autorem, e-mail: i.walencik@rzeczpospolita.pl
> Gdzie taniej, gdzie drożej
> Od prostych porad do skomplikowanych transakcji
> Ceny dla klientów biznesowych i osób prywatnych
> Sposoby rozliczania pracy
> Od Szczecina po Rzeszów i od Wrocławia po Białystok
> Stawki minimalne według ministerialnych rozporządzeń
Bolesław Stőcker, dziekan Okręgowej Rady Radców Prawnych w Rzeszowie
Maciej Korta, wicedziekan Okręgowej Rady Adwokackiej we Wrocławiu
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA