fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Aplikacje/egzaminy

Pytanie o kraty, czyli błąd w teście

Kilka osób zdających niedawno egzamin na aplikację radcowską uważa, że w teście był błąd. Zasygnalizowali sprawę "Rzeczpospolitej", która dwa tygodnie temu opublikowała wszystkie tegoroczne testy na aplikacje
Chodzi o pytanie nr 192 z prawa budowlanego. Dotyczy ono instalowania krat w budynkach mieszkalnych wielorodzinnych. Tymczasem przepis, który jest podstawą poprawnej - według klucza - odpowiedzi, czyli art. 30 ust. 1 pkt 3a prawa budowlanego, mówi o instalowaniu krat na budynkach. Podana jako prawidłowa odpowiedź "C", zgodnie z którą instalowanie krat wymaga zgłoszenia właściwemu organowi administracyjnemu, odnosi się do krat na budynkach, a nie w budynkach - argumentują zdający, którzy kwestionują to pytanie.
Ich opinię podziela Mariola Berdysz, ekspert prawa budowlanego:
-Tak sformułowane pytanie jest nieprecyzyjne i można je kwestionować. Artykuł prawa budowlanego, na który się powołano w odpowiedzi, dotyczy montażu krat na budynkach, czyli na zewnątrz (np. na otworach, ale z zewnątrz), a nie w środku.
Jej zdaniem do instalacji krat w budynkach mieszkalnych wielorodzinnych stosuje się różne regulacje, w zależności od miejsca montażu.
-Montowanie krat dzielących korytarz na klatce schodowej można potraktować jako przebudowę, która zawsze wymaga pozwolenia na budowę -wyjaśnia Mariola Berdysz. -Ale założenie w mieszkaniu kraty wewnętrznej na oknie nie jest uznawane za roboty budowlane i nie wymaga ani zgłoszenia, ani pozwolenia.
Zgodnie z art. 33ust. 2 ustawy o radcach prawnych od uchwały komisji egzaminacyjnej w sprawie wyniku egzaminu kandydat może się odwołać do ministra sprawiedliwości. Monika Madurowicz, zastępca dyrektora Departamentu Nadzoru nad Aplikacjami Prawniczymi w Ministerstwie Sprawiedliwości, mówi, że na razie nie wpłynęły zastrzeżenia do pytań testowych. - Jest już kilka odwołań, ale żadne nie podnosi zarzutów merytorycznych. Jeśli otrzymamy odwołania kwestionujące pytania, będziemy je badać. Zespół, który układał test, ustosunkuje się do nich - informuje dyrektor Madurowicz.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA