fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kultura

Watch Docs - 10 edycja festiwalu

Frederick Wiseman
Watch Docs
Watch Docs to jeden z najstarszych i największych festiwali filmów o prawach człowieka. I jeden z najbardziej przystępnych dla widzów
Bilety na seanse i towarzyszące im wykłady czy warsztaty są bezpłatne. Co roku tylko w Warszawie korzysta z nich 12 – 15 tys. widzów. Tym razem tłumy będą podobne. Tym bardziej że wizyta w kinie to okazja do świętowania dziesięciolecia festiwalu organizowanego m.in. przez Helsińską Fundację Praw Człowieka.
[wyimek][link=http://www.watchdocs.pl]www.watchdocs.pl[/link][/wyimek]
W jubileuszowym programie, obejmującym 82 filmy, znalazła się m.in. retrospektywa Fredericka Wisemana, laureata Nagrody im. Marka Nowickiego za wybitne osiągnięcia w ukazywaniu praw człowieka. – To jeden z najznakomitszych dokumentalistów na świecie – mówi Konrad Wirkowski, dyrektor programowy Watch Docs. I dodaje, że przegląd to okazja do zobaczenia jego filmów z lat 60. – 90.
[wyimek][link=http://blog.rp.pl/zkulturanaty/2010/09/03/z-kultura-na-ty/]Z Kulturą na Ty - poleć swoje wydarzenie kulturalne[/link][/wyimek]
W programie znalazło się również 17 obrazów konkursowych i bloki tematyczne – m.in. “Dyskretny urok propagandy”, poświęcony najsłynniejszemu duetowi dokumentalistów Wschodnich Niemiec – Walterowi Heynowskiemu i Gerhardowi Scheumannowi, oraz “Zbliżenia” prezentujące filmy z Azji Południowo-Wschodniej.Większości pokazów towarzyszą prelekcje.
[b]Watch Docs, kino Muranów, ul. Andersa 1; CSW, ul. Jazdów 2; dawna BUW, ul. Krakowskie Przedmieście 26/28; Nowy Wspaniały Świat, ul. Nowy Świat 63, piątek (3.12) – niedziela (12.12), wstęp wolny[/b]
[ramka][b]Pierwy weekend festiwalu [/b]
[b]Frederick Wiseman – master class i spotkanie z publicznością[/b]
Na sobotę, 4 grudnia zaplanowano podwójne spotkanie z Frederickiem Wisemanem - laureatem tegorocznej nagrody festiwalu im. Marka Nowickiego. Reżyser najpierw poprowadzi master class (godz. 16.00, kino Muranów) dla wszystkich chętnych zainteresowanych sztuką dokumentu (zajęcia prowadzone będą w języku angielskim), a wieczorem tego samego dnia spotka się z publicznością po projekcji swoje go filmu „Prawo i porządek” (początek projekcji – g.20.00, kino Muranów).
[b]Czy musimy lubić swoich bohaterów? - dyskusja [/b]
O 18.00 w sobotę organizatorzy zapraszają do Sali Edukacyjnej CSW, gdzie odbędzie się dyskusja z udziałem brytyjskich i polskich dokumentalistów, poświęcona bohaterom dokumentu („Czy musimy lubić swoich bohaterów?”). Udział wezmą: Sean McAllister (Wlk. Bryt.), Rob Lemkin (Wlk. Bryt.), Stefan Ronowicz (Wlk. Bryt.), Ksawery Szczepanik (Polska). Dyskusja, połączona z pokazami fragmentów filmów odbywać się będzie w języku angielskim.
[b] Sobotnie spotkania z dokumentalistami[/b]
Tego samego dnia (4 grudnia) jeszcze cztery spotkania z gośćmi WATCH DOCS. O 18.00 ponownie zapraszamy do Muranowa na rozmowę i spotkanie z rumuńskim reżyserem Alexandru Solomonem, którego film „Kapitalizm, nasza ulepszona formuła” o rekinach bukareszteńskiej finansjery prezentujemy w konkursie. Po pokazie o 15.00 w sali Laboratorium z widzami spotka się Philippe Couture – twórca dokumentu „Diwalwal – miasto przeklętego złota” o gorączce złota na filipińskiej wyspie Mindanao. Film prezentujemy w sekcji „Zbliżenia” poświęconej Azji Płd. - Wsch. Z kolei w Kino.Lab już o 16.00 pokaz najnowszej pracy artystki wideo Anny Baumgart: „Świeże wiśnie” to połączenie wideo, dokumentu i fabuły, w którym inscenizacja przeradza się w psychodramę. Po seansie zapraszamy na spotkanie z twórcami. W tym samym kinie po seansie o 20.00 z widzami festiwalu spotkają się twórcy filmu „Wrogowie ludu” - reżyser Rob Lemkin i montażysta Stefan Ronowicz. Bohater ich dokumentu – kambodżański dziennikarz nawiązuje bliski kontakt z jednym z niewielu żyjących najbliższych współpracowników Pol Pota. Master class z Seanem McAllisterem
W niedzielę, 5 grudnia zapraszamy wszystkich zainteresowanych sztuką dokumentu na master class prowadzony przez brytyjskiego mistrza – Seana McAllistera. Zajęcia prowadzone będą w języku angielskim i rozpoczną się o 16.30 w sali Laboratorium.
[b]Niedziela z reżyserami[/b]
Opróćz tego, w niedzielę m.in. drugie spotkanie z reżyserem filmu „Diwalwal” - Philippe Couture (Sala Edukacyjna, godz. 16.30) oraz z twórcami „Wrogów ludu” - Robem Lemkinem i Stefanem Ronowiczem (Kino Muranów, godz. 20.00). W Kino.Lab o 16.00 druga szansa na poznanie prawdziwej twarzy drapieżnego rumuńskiego kapitalizmu: „Kapitalizm: nasza ulepszona formuła” oraz spotkanie z reżyserem – Alexandru Solomonem. W tym samym miejscu o 18.00 pokaz głośnego polskiego dokumentu „Warszawa do wzięcia” - oraz spotkanie z reżyserkami filmu – Karoliną Bielawską i Julią Ruszkiewicz.
[b]„Półkowniki” i dokumenty krótkometrażowe[/b]
Również w niedzielę jedyna szansa na obejrzenie zapomnianego arcydzieła czeskiej nowej fali. Fabułę Juraja Herza „Palacz zwłok” prezentujemy w sekcji „Półkowniki” poświęconej filmom zatrzymanym przez cenzurę (Muranów, godz. 18.00). Godzinę później w Laboratorium CSW zapraszamy na seans trzech krótkich dokumentów, wśród których m.in. krótkometrażowy „List do wujka Boonmee” w reżyserii najsłynniejszego obecnie reżysera azjatyckiego – podwójnego zdobywcy Złotej Palmy w Cannes: Apichatponga Weertesethakula.
Wstęp na wszystkie projekcje i wydarzenia festiwalu jest bezpłatny. Szczegółowy program festiwalu: [link=http://www.watchdocs.pl]www.watchdocs.pl[/link]
[/ramka]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA