Umowy

Pożyczka na działalność

Czy pożyczając pieniądze od znajomych i rodziny na założenie firmy, muszę zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych?
Do końca ubiegłego roku pożyczki na rozpoczęcie lub prowadzenie działalności gospodarczej były zwolnione z podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC). To specjalne zwolnienie zostało jednak zlikwidowane. Ale przedsiębiorcy mogą korzystać z ogólnych zwolnień.
I tak pożyczki pieniężne od członków na bliższej rodziny (czyli osób zaliczanych do tzw. I grupy podatkowej w rozumieniu podatku od spadków i darowizn, z wyłączeniem teściów, synowej i zięcia) są zwolnione z PCC bez limitu, ale przy spełnieniu pewnych warunków (wpłaty pieniędzy na rachunek bankowy lub przesłania ich przekazem pocztowym, udokumentowania wpłaty, złożenia w ciągu 14 dni w urzędzie skarbowym deklaracji podatkowej). W razie ich niedopełnienia wszelkie pożyczki od członków rodziny (czyli od osób zaliczanych do I grupy podatkowej), nie tylko pieniężne, są wolne od podatku do limitu 9637 zł od jednej osoby. Limit ten dotyczy pożyczek udzielonych w ciągu 5 lat.
Pożyczki od innych osób są nieopodatkowane do wysokości 5 tys. zł od jednej osoby, a od wielu osób - do 25 tys., w ciągu 3 lat. Pożyczki ponad te limity są objęte 2-proc. podatkiem. Pierwsza grupa podatkowa obejmuje: małżonka, zstępnych (dzieci, wnuki, prawnuki), wstępnych (rodzice, dziadkowie, pradziadkowie), rodzeństwo, pasierbów, ojczyma i macochę, zięcia i synową oraz teściów.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL