fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Mieszkaniowe

Mieszkanie ze zniżką

Fotorzepa, Sławomir Mielnik
Takiej oferty już dawno nie było. Gotowe lokale czekają na chętnych. W wielkich miastach - 36 tysięcy. A deweloperzy budują dalej.
[b]Więcej o mieszkaniach w serwisie [link=http://www.rp.pl/temat/8.html]NIERUCHOMOŚCI[/link][/b]
W dużych miastach na chętnych czeka ponad 36 tysięcy nowych mieszkań. Jedna trzecia to lokale gotowe od kilku lub kilkunastu miesięcy. Na te największe i najdroższe klienci nie znajdują się nawet latami.
- Utrzymywanie przez dewelopera takich mieszkań oznacza nie tylko brak zysku, ale i dodatkowe koszty. Można się zatem spodziewać obniżek cen - uważa Paweł Sztejter, partner w firmie doradczej Reas.
Na jakie rabaty można liczyć? Zdaniem Macieja Dymkowskiego, szefa portalu Tabelaofert. pl, mogą one dojść do 7 proc. Deweloperzy zaczęli też proponować sprzedaż gotowych mieszkań z gwarantowanym najmem. Tak było na warszawskim Wilanowie. Według Waldemara Oleksiaka z firmy Emmerson część lokali, szczególnie na dawno ukończonych osiedlach, może trafić na modne ostatnio aukcje.
Czy będzie to wystarczający sposób na konkurowanie z nowymi projektami? Klienci o wiele bardziej interesują się bowiem rozpoczynanymi właśnie inwestycjami, nawet jeśli są one na etapie dziury w ziemi. Mogą bowiem liczyć na niższe ceny niż w gotowych już osiedlach, a ofert jest z miesiąca na miesiąc coraz więcej. W pierwszym półroczu deweloperzy rozpoczęli budowę ponad 31 tysięcy mieszkań – to o dwie trzecie więcej niż rok temu, podaje AMRON.
Z danych firmy Reas wynika, że mieszkania wprowadzone do sprzedaży w drugim kwartale 2010 r. były tańsze od oferowanych rok temu o ok. 5 proc. i aż o 25 proc. od oddawanych na przełomie 2007 i 2008 r.
- Budowane właśnie mieszkania są mniejsze, a ich cena lepiej dopasowana do zdolności kredytowej klientów - podkreśla Paweł Sztejter. - Dlatego w segmencie lokali najtańszych, o niedużej powierzchni, można wciąż mówić o niewielkiej nadwyżce popytu nad podażą.
W Polsce 40 proc. nowych mieszkań oddają do użytku deweloperzy, co drugie zaś jest budowane przez indywidualnych inwestorów.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA