fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sylwetki

Więcej ładu w spółkach Skarbu Państwa

Budynek Ministerstwa Skarbu Państwa
Fotorzepa
Elżbieta Glapiak
Rząd zamierza wprowadzić nowe zasady ładu korporacyjnego w spółkach Skarbu Państwa. Grupa rządowych doradców chce, aby prezesi rządzili dłużej, niż trwa kadencja parlamentu. Przy okazji powraca pomysł zniesienia ograniczeń ustawy kominowej
Zadanie wypracowania nowych zasad zarządzania państwowymi spółkami premier Donald Tusk powierzył niedawno powołanej Radzie Gospodarczej, której przewodniczy Jan Krzysztof Bielecki. Prace już się rozpoczęły.
– Jeśli Rada taką opinię wypracuje, to zgodnie z trybem jej pracy, niezwłocznie przekaże ją premierowi - mówi Adam Jasser, sekretarz rady dodając, że to dopiero początek prac w tej kwestii.
Zmiany mają dotyczyć zarówno zniesienia ograniczeń płac zarządów zapisanych w ustawie kominowej, jak i długości ich kadencji, regulowanych obecnie przez ustawę o nadzorze właścicielskim, wynika z informacji ”Rz”
– Najważniejszą sprawą, jaką powinniśmy załatwić, jest zapewnienie polskim firmom kierownictwa w postaci zdolnych menedżerów – mówi ”Rz” członek rady. – To jeden ze sposobów, aby zwiększyć efektywność funkcjonowania państwowych przedsiębiorstw. Chcemy przedstawić premierowi projekt nowej ustawy kominowej, która pozwoli lepiej wynagradzać, przynajmniej niektórych szefów państwowych przedsiębiorstw – mówi.
W tej chwili kadencja zarządów i rad nadzorczych w państwowych spółkach akcyjnych może trwać maksymalnie pięć lat. Rada sugeruje, by była ona dłuższa niż kadencja parlamentu, co przynajmniej teoretycznie zmniejszyłoby rotację kadr. W spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością rada nadzorcza może funkcjonować przez rok.
– Trudno oceniać propozycje, których nie znamy – mówi ”Rz” Maciej Wewiór, rzecznik resortu skarbu. Ministerstwo skarbu ma jednak swoją wizję drobnych zmian w zarządzaniu kadrami Skarbu Państwa – znalazły się one w projekcie nowej ustawy o nadzorze właścicielskim, którą zajmuje się teraz Komitet Stały Rady Ministrów. Prace nad nią przeciągają się ze względu m.in. na opór innych resortów wobec zamiarów przekazania ministrowi skarbu nadzoru nad wszystkimi spółkami skarbu.
Rada ma też zmienić system nadzoru oraz dostosować sposób funkcjonowania przedsiębiorstw do światowych standardów. – Obecnie państwowe firmy tak naprawdę nie stosują się do żadnych zasad, tak więc przyjęcie jakiegokolwiek ładu będzie dużym krokiem do przodu – uważa Mirosław Barszcz, były wiceminister finansów. Andrzej Nartowski, prezes Polskiego Instytutu Dyrektorów, uważa, że zmiany zwiększyłyby zaufanie inwestorów do wyników firm, co ułatwiłoby ich sprzedaż poprzez giełdę.
Kadrowe zmiany w spółkach Skarbu Państwa były przedmiotem raportu NIK z początku 2010 r. Izba przeanalizowała sytuację w latach 2004-2008 tylko w kilkudziesięciu firmach, w których SP jest większościowym udziałowcem. Jej zdaniem państwo źle nadzoruje spółki i często zmienia zarządy. Tylko w 2008 r. zmiany zaszły w prawie co drugiej firmie i często nie wiązało się to z upływem kadencji członka zarządu.
[i]masz pytanie, wyślij e-mail do autorek
[mail=e.glapiak@rp.pl]e.glapiak@rp.pl[/mail]
[mail=b.chomatowska@rp.pl]b.chomatowska@rp.pl[/mail][/i]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA