fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Rośnie deficyt w kasach samorządów

25,6 mld zł – takiej wysokości deficyt zaplanowały w swoich budżetach samorządy lokalne na 2010 rok
Tak szacuje Ministerstwo Finansów. To niewiele więcej niż miały w planach na rok 2009 r., choć już wiadomo, że ich niedobory finansowe były jednak niższe.
Tak wysoki deficyt oznacza, że samorządy nadal będą się zadłużać. Sprzyjać temu będą m.in. projekty realizowane przy wykorzystaniu unijnych funduszy, a także fakt, że w tym roku odbędą się wybory samorządowe. W takiej sytuacji cięcia wydatków nie są dobrze widziane.
Samorządy się spodziewają, że ich dochody będą w tym roku o ok. 2,2 proc. wyższe niż zrealizowane w 2009 r. Mogą więc wynieść ok. 158,1 mld zł. Za to wydatki urosną o wiele szybciej – aż o 10 proc. W 2010 r. będzie to ok. 183,7 mld zł.
[wyimek]184 mld zł mają sięgnąć tegoroczne wydatki samorządów[/wyimek]
To dobra wiadomość dla firm, bo wzrost wynika głównie z zaplanowanych inwestycji. Ponadto samorządy będą jeszcze częściej korzystać z bankowych pożyczek i emisji obligacji.
W 2009 r. samorządy planowały 25,5 mld zł deficytu, czyli niewiele mniej niż w tym. Ile wyniósł faktycznie – samorządy jeszcze to liczą. Mają czas do 25 lutego.
Spodziewać się jednak można, że ubiegłoroczny deficyt będzie sporo niższy niż w planach. Z powodu spowolnienia gospodarki samorządy cięły wydatki i przekładały inwestycje. Ponadto w poprzednich latach zwykle zawyżały planowany niedobór. Po trzech kwartałach 2009 r. samorządy miały nadwyżkę w wysokości 4,15 mld zł.
– Rok zamknęliśmy z ok. 62 mln zł deficytu, wobec planowanych 214 mln zł – mówi Stanisława Kozłowska, skarbnik Białegostoku. – W tym roku zaplanowaliśmy 280 mln zł. Zaznacza jednak, że ten rok dla samorządów zapowiada się gorzej ze względu na niższe niż zapowiadano subwencje oświatowe i niskie wpływy z PIT. W Poznaniu deficyt ma wynieść 840,3 mln zł. – W 2009 r. był o przynajmniej 200 mln zł niższy od planu – mówi Barbara Sajnal, skarbnik Poznania.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA