fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Koniec dotacji na innowacje

Flickr
Jeśli nie znajdą się dodatkowe pieniądze, w tym roku nie będzie już konkursu na dotacje na inwestycje w nowoczesne technologie
Ministerstwo Gospodarki potwierdziło w piątek, że cała pula pomocy (ok. 1,4 mld euro na lata 2007-2013) dla najbardziej innowacyjnych przedsiębiorstw już się wyczerpała. W związku z tym planowany na czerwiec konkurs odbędzie się tylko pod warunkiem pozyskania środków z innych źródeł.
Dla firm to kiepska informacja. Tego typu pomoc (działanie 4.4 programu Innowacyjna Gospodarka) cieszyła się wśród nich wielką popularnością. - Przedsiębiorcy liczyli na czerwcowe rozdanie, już się do niego powoli przygotowywali, teraz resort wprowadza wielką niepewność – komentuje Kiejstut Żagun z firmy doradczej KPMG.
– Przedsiębiorcy będą mieli utrudniony dostęp do unijnej pomoc. Pieniądze na wsparcie inwestycyjne kończą się także w regionalnych programach – zauważa Paweł Tynel z Ernst&Young. – Urzędnicy powinni jak najszybciej dokonać przeglądu potencjalnych źródeł pozyskania środków dla rozwoju przedsiębiorczości – dodaje.
Rafał Baniak, wiceminister gospodarki, w rozmowie z „Rz” deklaruje, że zrobi wszystko, by dodatkowe pieniądze znaleźć. – Dokonamy przesunięć z innych działań. Obecnie trwają analizy dotyczące dotacji na duże inwestycje (nie cieszą się wielkim zainteresowaniem – red.) – mówi Baniak. – Poprosimy też Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, by wcześniej dokonało podziału tzw. rezerwy wykonania - podkreśla.
Rezerwa wykonania to ponad 1,2 mld euro, które pod koniec roku mamy rozdysponować na te działania, które są najlepiej i najszybciej realizowane. Na rezerwę ostrzą sobie jednak zęby i wszystkie ministerstwa (np. kultury, infrastruktury) i wszystkie samorządy (zarówno jeśli chodzi o dotacje dla przedsiębiorców, jak i np. drogowe). O wielkich funduszach nie ma więc mowy.
Zaplanowana na czerwiec pula do podziału miała wynieść ok. 650 mln zł. Resort gospodarki chce je jednak wykorzystać na dotacje dla przedsiębiorstw, które ubiegały się o wsparcie w październiku ub. roku. Choć w konkursie mogły startować tylko małe i średnie przedsiębiorstwa, trzeba było też spełnić bardziej rygorystyczne wymogi dotyczące innowacji, dobrych projektów (uzyskały co najmniej 97 na 100 możliwych) było bardzo dużo. Więcej niż kwota do podziału, stąd konieczność uszczuplenia puli na czerwcowy konkurs.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA