fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Iran proponuje zmowę cenową

Iwona Trusewicz
Prezydent Iranu zaproponował Rosji, Algierii, Wenezueli i Ekwadorowi ustanowienie wspólnej ceny ropy. Nie niższej niż 80 dol. za baryłkę
Mahmud Ahmadineżad chce, by Rosja przyłączyła się do porozumienia Iranu, Wenezueli, Algierii i Ekwadoru w sprawie sprzedaży ropy po jednej, uzgodnionej cenie. – Nie będziemy sprzedawać taniej niż po 80 dol. i kraje Zachodu będą zmuszone zgodzić się na takie warunki. To z kolei wymusi u nich wprowadzanie nowych energooszczędnych technologii – argumentował prezydent Iranu w wywiadzie dla magazynu „VIP-Premiere”.
[wyimek]138 mld baryłek wynoszą udokumentowane złoża ropy w Iranie[/wyimek]
Ahmadineżad uważa, że szybkie wyczerpywanie się zasobów ropy najbardziej uderzy w kraje Bliskiego Wschodu, Iran i Rosję. Dlatego ujednolicając cenę za swój surowiec na odpowiednio wysokim poziomie, państwa te mogą „kontrolować zasoby energetyczne świata”.
Reakcji Rosji na irańskie propozycje na razie brak. Ale w ostatnim roku oba kraje zbliżyły się do siebie, podpisując szereg umów gospodarczych. W lutym 2009 r. Rosjanie zaproponowali Iranowi, by część swojej ropy sprzedawał na giełdzie towarowo-surowcowej w Sankt Petersburgu. Rosja od kilku lat próbuje dywersyfikować rynek handlu ropą. Giełda w Sankt Petersburgu rozpoczęła targi jesienią 2008 r. i jej obroty wciąż nie osiągnęły planowanych 10 proc. rosyjskiej ropy i produktów naftowych.
W marcu Rosja i Iran podpisały memorandum o współpracy, zakładające m.in. wymianę informacji i dopuszczenie rosyjskich firm do złóż w Iranie.
Iran ma drugie, po Arabii Saudyjskiej, udokumentowane zasoby ropy (138 mld baryłek na początku 2009 r). W minionym roku obwieścił odkrycie dwóch wielkich pół. W wydobyciu jest na piątym miejscu. Rosja obecnie pompuje najwięcej ropy (wyprzedziła Arabię Saudyjską) – ponad 10 mln baryłek na dobę, zaś Wenezuela jest na ósmym miejscu. Niedawno podpisała z Rosją umowę dopuszczającą rosyjskie koncerny do swoich złóż.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA