fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ekonomia

Irlandia szuka oszczędności

W pierwszej kolejności władze w Dublinie zdecydowały się na drastyczne cięcia płac w sektorze publicznym
Bloomberg
Drastyczne cięcia w sektorze publicznym to tylko początek irlandzkiej drogi do zrównoważenia budżetu
Gospodarka Irlandii odczuła obecny kryzys szczególnie dotkliwie. Czasy prosperity wywołały gigantyczny boom na rynku nieruchomości.
Załamanie było bolesne zarówno dla gospodarstw domowych, które jeszcze nie spłaciły kredytów, jak i dla deweloperów, którzy nie zdążyli spieniężyć swoich inwestycji. A uzależnienie Zielonej Wyspy od eksportu i inwestycji zagranicznych – działające wcześniej stymulująco – tylko pogłębiło problemy.
Już w 2008 r. gospodarka Irlandii "skurczyła się" o 3 proc. Najgorszy był jednak ubiegły rok, kiedy spadek PKB sięgnął 7,5 proc. W efekcie rząd w Dublinie zmagać się musiał jednocześnie z rosnącym bezrobociem, ryzykiem bankructwa największych banków, jak i odwrotem inwestorów od obligacji. Po latach nadwyżki budżetowej w 2009 r. deficyt sektora finansów sięgnął bowiem 11,7 proc. PKB.
Władze w Dublinie zdecydowały się w pierwszej kolejności na drastyczne cięcia płac w sektorze publicznym. Komentatorzy zastanawiali się, jak redukcja zarobków średnio o 7 proc. w 2009 r. zyskała aprobatę społeczeństwa, kiedy okazało się, że rząd zmuszony był wprowadzić dalsze oszczędności w 2010 r.
Ratunkiem dla sektora finansowego ma być budząca szereg kontrowersji NAMA (National Asset Management Agency) – czyli rządowa agencja, która przejmuje gorzej wyceniane nieruchomości, w zamian oferując rządowe obligacje. Dzięki temu irlandzkie banki mogą "wyczyścić" księgi z zagrożonych aktywów. Wciąż nie jest jednak jasne, jak pomysł Dublina oceni Bruksela.
Inaczej niż w przypadku dużych krajów Irlandii nie stać na pobudzanie gospodarki przez nowe wydatki. Cięcia obejmą rozrośnięty program inwestycji infrastrukturalnych. Dublin przejrzy prawo podatkowe – aby znaleźć źródła wyższych przychodów, bez naruszenia konkurencyjności kraju.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA