fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki

Wielkie rezerwy BRE

Fotorzepa, Dariusz Majgier DM Dariusz Majgier
Bank osiągnął lepsze wyniki z działalności detalicznej niż z korporacyjnej
Grupa BRE Banku zarobiła w ostatnim kwartale minionego roku 40,8 mln zł, a w całym 2009 r. 129 mln zł. Dla porównania trzeci kwartał zeszłego roku zakończył się dla BRE zyskiem na poziomie 72,5 mln zł, a czwarty kwartał 2008 r. 35,2 mln zł. Wynik spółki za cały 2008 r. to 857 mln zł.
Prawie siedmiokrotnie gorszy wynik BRE to przede wszystkim wpływ rezerw. W całym minionym roku ich wartość wyniosła 1 mld 97 mln zł, w 2008 r. zaś 269 mln zł. Ponad 60 proc. utworzonych rezerw dotyczy kredytów korporacyjnych. Nieporównywalnie lepszy jest też wynik bankowości detalicznej BRE. W 2009 r. zysk brutto tego pionu przekroczył 216 mln zł. Bankowość korporacyjna miała zysk brutto w I, III i IV kwartale, odpowiednio 14 mln zł, 23,6 mln zł, i 86,6 mln zł. Strata brutto za II kwartał tego pionu BRE wyniosła 154 mln zł.
Gdyby nie odpisy, wynik BRE byłby z pewnością imponujący. – W 2009 r. osiągnęliśmy rekordowy poziom dochodów z działalności podstawowej: 2,85 mld zł, o 6,1 proc. więcej niż w 2008 r. – tłumaczy Mariusz Grendowicz, prezes BRE Banku.
Prezes chwali się także 480 tys. nowych, pozyskanych w zeszłym roku klientów oraz wzrostem o 5,1 mld zł portfela depozytów do 42,8 mld zł. Wartość udzielonych kredytów urosła minimalnie z 52,1 do 52,5 mld zł. BRE obsługuje 2,9 mln klientów indywidualnych (wzrost w ciągu roku o 17,4 proc.) oraz 12,8 tys. przedsiębiorstw (spadek o 2 proc.).
– Wyniki BRE za IV kwartał zeszłego roku są neutralne dla kursu akcji spółki. Nie są one najlepsze, ale dają nadzieję na lepszą przyszłość – mówi Tomasz Burski, analityk Ipopema Securities.
Tomasz Bursa twierdzi, że możliwe jest, iż w tym roku bank utworzy mniej rezerw, ok. 750 – 800 mln zł, co – w porównaniu z 2009 r. – pozytywnie odbije się na wynikach spółki.
1 marca BRE pokaże nową strategię. – Jesteśmy nastawieni na wzrost zorientowany na zysk. Naszym celem nie będzie zwiększanie wolumenów – tłumaczy prezes BRE Banku. Mariusz Grendowicz nie chciał zdradzać szczegółów nowej, jak określił, długookresowej strategii.
Na spotkaniu z dziennikarzami kilkakrotnie podkreślił, że bank gotowy jest na „kredytową” odwilż i ma między 2 a 5 mld zł, które może przeznaczyć na kredyty. W „Rz” z 6 lutego pisaliśmy, że mBank i MultiBank szykują kredytową rewolucję. Bank wyliczy każdemu klientowi, ile może mu pożyczyć pieniędzy. Klienci taką informację będą mieli podaną obok internetowego rachunku.
Zarząd spółki będzie rekomendował pozostawienie zysku w banku. Kurs akcji BRE wzrósł wczoraj o 0,7 proc., do 232,5 zł.
[ramka][srodtytul]Kalendarium wyników[/srodtytul]
BRE jako pierwszy bank giełdowy podał wyniki finansowe za IV kwartał zeszłego roku i cały 2009 r. Dziś zrobi to Bank Millennium, a jutro Kredyt Bank. Dwa największe banki, czyli PKO BP i Pekao SA, postanowiły nie publikować danych za IV kwartał (prawo na to pozwala) i opublikują od razu wyniki roczne. Pekao SA poda je 3 marca, a PKO BP dopiero 15 marca. Jeszcze później, bo 17 marca, wynikami pochwalą się Bank Handlowy i Fortis.[/ramka]
[i]masz pytanie, wyślij e-mail do autorki
[mail=e.wieclaw@rp.pl]e.wieclaw@rp.pl[/mail][/i]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA