fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nieraz ulepszenie można bardzo szybko zamortyzować

www.sxc.hu
Nawet jeśli budynek jest już całkowicie zamortyzowany, należy zwiększyć jego wartość początkową o nakłady poniesione na ulepszenie
[b]– Spółka jawna posiada dom towarowy. Budynek ten jest już całkowicie zamortyzowany. Spółka kupiła go jako używany i stosowała indywidualną stawkę w wysokości 33,33 proc. Obecnie poniosła nakłady na jego przebudowę. Czy wydatki te może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu, czy też należy je osobno amortyzować?[/b] – pyta czytelnik.Ponieważ spółka kupiła używany budynek handlowo-usługowy, mogła go zamortyzować w ciągu trzech lat (stosując stawkę 33,33 proc. rocznie).Taką możliwość przewiduje art. 22j ust. 1 pkt 3 lit. a) [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=80474]ustawy o PIT[/link].Zgodnie z nim podatnicy mogą indywidualnie ustalić stawki amortyzacyjne dla używanych lub ulepszonych środków trwałych, pierwszy raz wprowadzonych do ewidencji danego podatnika, z tym że okres amortyzacji dla trwale związanych z gruntem budynków handlowo-usługowych wymienionych w rodzaju 103 Klasyfikacji Środków Trwałych i innych budynków nie...
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA