fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Zniszczona własność działaczy ZPB

Kilka dni przed wizytąw Warszawie szefa białoruskiej dyplomacji nieznani sprawy zniszczyli samochody służbowe Związku Polaków na Białorusi
Auta, które chuligani wybrali za cel ataków, stały w różnych częściach Grodna. Mimo to niszczono je w identyczny sposób: miały przebite opony, zachlapane farbą szyby i karoserię. – To świadczy o zaplanowanej akcji przeciwko ZPB – zapewnia „Rz“ rzecznik związku Igor Bancer.
Zniszczenie aut uniemożliwiło nieuznawanej przez Mińsk prezes organizacji Andżelice Borys odwiedzenie oddziału ZPB w Smorgoniach. Jednak w niedzielę zdołała dotrzeć do Domu Polskiego w Iwieńcu, gdzie zorganizowano koncert solidarnościowy białoruskiego barda z Grodna Wiktora Szałkiewicza.
W ostatnich dniach nasiliły się działania skierowane przeciwko działaczom zdelegalizowanego ZPB. W piątek sąd w Grodnie ukarał wysoką grzywną spółkę Polonika założoną przez Angelikę Borys. Dziś ma się odbyć kolejna rozprawa przeciw spółce przed Grodzieńskim Sądem Gospodarczym. Władze Poloniki mogą zostać skazane na grzywnę za organizowanie bez zgody władz bezpłatnych koncertów dla uczniów Polskiej Szkoły Społecznej. Wraz z zasądzoną w piątek grzywną łączna wysokość kary może wynieść równowartość 40 tys. dolarów, co oznacza bankructwo spółki.
12 lutego z wizytą do Warszawy przybywa szef białoruskiej dyplomacji Siarhiej Martynau.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA