fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wybory prezydenckie 2010

Kandydat PO już we wtorek?

Bronisław Komorowski, faworyt zarządu Platformy
Fotorzepa, Robert Gardziński Robert Gardziński
Nie będzie prawyborów w Platformie. Kandydata na prezydenta ma wskazać zarząd. Większość popiera Bronisława Komorowskiego.
Wszystko wskazuje na to, że już w przyszłym tygodniu poznamy kandydata, który z poparciem Platformy wystartuje w jesiennych wyborach prezydenckich – powiedział rzecznik rządu Paweł Graś w Polskim Radiu. Wykluczył tym samym pojawiające się w partii propozycje, by wyłonić go w prawyborach.
– Nie ma potrzeby, by kandydaci z ulotkami jeździli po kraju, zabiegając o poparcie swoich kolegów – mówił Graś. Wskazać ma go więc zarząd krajowy partii, który zbierze się we wtorek.
Od przeszło tygodnia, gdy Donald Tusk ogłosił, że nie wystartuje w wyborach prezydenckich, politycy Platformy jako ewentualnych kandydatów wymieniają marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego i szefa MSZ Radosława Sikorskiego.
Szef Klubu Grzegorz Schetyna zapowiadał, że decyzja zapadnie w ciągu kilku tygodni. Okazuje się jednak, że PO przyspieszyła sprawę. – Myślę, że powodem jest rosnące od kilku dni poparcie dla Sikorskiego w sondażach zamawianych przez media, ale też partyjnych, tymczasem władze PO wolą Komorowskiego – twierdzi jeden z rozmówców „Rz”. Jednak dotychczasowe sondaże zlecane przez media jednoznacznie nie wskazywały faworyta.
W Platformie kandydaturę ministra spraw zagranicznych popierają głównie konserwatywni politycy. Należący do liberalnego skrzydła PO wiceszef partii Tomasz Tomczykiewicz uważa, że wybór będzie przyspieszony z innego powodu. – Taka wirtualna rywalizacja marszałka Sejmu z szefem MSZ nie służy Platformie, trzeba to przeciąć – zaznacza Tomczykiewicz.
Kogo wybierze 14-osobowy zarząd Platformy, w którym zasiadają także obaj pretendenci? – Oddam swój głos na Radosława Sikorskiego, ale mam świadomość, że większość zarządu popiera Bronisława Komorowskiego – mówi „Rz” Jarosław Gowin.
– Ja podniosę rękę za marszałkiem Sejmu, Sikorski jest jeszcze na początku drogi politycznej – zapowiada Tomczykiewicz.
Wiceszef PO Waldy Dzikowski nie chce zdradzić, na kogo zagłosuje. O tym, że Bronisław Komorowski jest „naturalnym kandydatem” Platformy na prezydenta, mówili publicznie inni członkowie zarządu: Donald Tusk i Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy.
Choć teoretycznie zarząd składający się z parzystej liczby członków może znaleźć się w impasie, to kandydatura Komorowskiego jest niemal przesądzona – twierdzą rozmówcy „Rz”.
Wyłoniony przez zarząd kandydat rekomendację całej partii ma dostać podczas kongresu w maju.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA