fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Medycyna i zdrowie

Sztuczna trzustka już działa

Jest szansa na skuteczniejsze leczenie cukrzycy. Brytyjscy naukowcy skonstruowali automat do precyzyjnego podawania chorym insuliny.
Sztuczna trzustka to połączenie pompy insulinowej oraz czujnika na bieżąco kontrolującego stężenie glukozy we krwi. Jak podają naukowcy z Uniwersytetu Cambridge na łamach pisma „Lancet”, pozwala ona na utrzymywanie właściwego poziomu cukru przez ok. 60 proc. czasu.
Cała aparatura to dwa niewielkie pudełka, które pacjent z cukrzycą typu 1 (tzw. młodzieńczą) musi nosić cały czas przy sobie. Sprzęt przetestowano na 17 pacjentach, którzy spędzili prawie dwa miesiące na obserwacji w szpitalu.
– Takie urządzenia zmienią sposób leczenia cukrzycy typu 1 – zapowiada dr Roman Hovorka, który prowadził badania. Pompa z czujnikiem trafi teraz do testów w domach.
– Musimy podwoić wysiłki, aby sztuczna trzustka przestała być pomysłem klinicznym i trafiła do domów dzieci i dorosłych z cukrzycą – zapowiada Karen Addington z organizacji Juvenile Diabetes Research Foundation, która sponsorowała badania.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA