fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

KGHM przyjął założenia finansowe na ten rok

Osiągnięcie 11,74 mld zł przychodów i 2,89 mld zł zysku netto zakłada przyjęty wczoraj przez radę nadzorczą KGHM budżet spółki na 2010 rok
W porównaniu z wynikami prognozowanymi na 2009 rok oznacza to wzrost przychodów o 8,4 proc. i zysku o 28,5 proc.
W rzeczywistości różnice mogą się okazać dużo mniejsze. Prezes KGHM Herbert Wirth informował wcześniej, że spółce udało się przekroczyć plan na 2009 rok.
W poprawie rentowności KGHM ma pomóc program obejmujący 70 różnych projektów. Ich realizacja ma przynieść spółce średniorocznie 700 mln zł oszczędności.
[wyimek]512 tys. ton miedzi chce wyprodukować w tym roku spółka z Lubina[/wyimek]
Zarząd KGHM zaplanował w tym roku blisko 1,64 mld zł inwestycji kapitałowych. Zaliczono do nich m.in. zakup zagranicznej spółki wydobywczej.
O wynikach lubińskiego koncernu przesądzą notowania miedzi – głównego produktu spółki – i kurs dolara. Cena miedzi na londyńskiej giełdzie spada. Wczoraj kurs był najniższy od dwóch i pół miesiąca – wyniósł 6693 dolary za tonę, o 2,5 proc. mniej niż w piątek. Jeszcze w połowie stycznia tona tego surowca była wyceniana w Londynie na 7,6 tys. dolarów.
– Myślę, że nikt nie miał przekonania, iż niedawne skrajnie wysokie ceny miały jakiekolwiek oparcie w popycie i podaży – powiedział Agencji Reutera Alex Heath, szef działu metali przemysłowych w RBC Capital Markets.
Już w zeszłym roku zarząd KGHM twierdził, że kurs miedzi powyżej 6 tys. dolarów za tonę nie ma ekonomicznego uzasadnienia. Tymczasem w przyjętym właśnie budżecie średnioroczny kurs przewidziano na 6,7 tys. dol.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA