fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nowe technologie

Internet na każdy kilometr

LTE Connected Car to dostęp do Internetu dla każdego pasażera
Alcatel - Lucent
Wideo na życzenie, gry sieciowe, GPS nowej generacji – urządzenia multimedialne zastąpią radia w autach
Pojazdy wyposażone w urządzenia pozwalające na korzystanie z zasobów globalnej sieci zaprezentowane zostały po raz pierwszy podczas styczniowej wystawy elektroniki użytkowej CES w Las Vegas.
System MyFord Touch to ruchomy punkt dostępowy sieci bezprzewodowej. Pasażerowie nie będą jednak potrzebowali komputerów, dostęp do usług zapewnią im trzy dotykowe monitory LCD rozmieszczone w desce rozdzielczej i centralnej konsoli pojazdu.
Do dyspozycji będzie przeglądarka internetowa zapewniająca dostęp do najważniejszych usług proponowanych przez sieć, a e - maile badą odczytywane przez generator mowy. MyFord Touch oferowany będzie seryjnie w modelach Ford Edge 2011, które pojawią się na rynku wczesną jesienią.
Nad wprowadzeniem aplikacji do nawigacji Google Earth do modeli Audi i Volkswagena pracuje także firma NVIDIA. Pierwszy ma być Audi A8, model 2011 roku.
[srodtytul]Niezwykłe możliwości [/srodtytul]
Alcatel-Lucent na wystawie CES zaprezentował eksperymentalny samochód z szerokopasmowym dostępem do Internetu – białą Toyotę Prius, model 2010.
Na czele konsorcjum, które opracowało technologię 4G/Long Term Evolution (LTE), stanął Alcatel-Lucent. LTE to system łączności bezprzewodowej opartej na częstotliwości 2,6 Ghz, która będzie prawdopodobnie wiodącym standardem łączności w Europie. Standard ten ma zapewnić dostęp do wielu nowych aplikacji i usług. Pokaz samochodu dla specjalistów konsorcjum zorganizowało pod koniec stycznia na terenie zakładów Alcatel-Lucent w Velizy pod Paryżem. Publiczności europejskiej auto zostanie zaprezentowane podczas zbliżającego się Mobile World Congress w Barcelonie.
– Alcatel-Lucent szybko wysuwa się na pozycję lidera w rosnącym rynku LTE dzięki testom i umowom handlowym z pierwszoplanowymi operatorami na świecie – mówił Pierre Barnabe, prezes firmy, podczas pokazu w Velizy. – Mamy idealną okazję do zapoznania się z niezwykłymi możliwościami, które zrewolucjonizują cały sektor mobilnej łączności.
[srodtytul]Co porabia pies [/srodtytul]
Toyota wyposażona jest w cztery duże (9 cali) monitory dotykowe. Kierowcy i pasażerom służą dwa umieszczone w desce rozdzielczej i przedniej konsoli, dwa pozostałe w zagłówkach przednich foteli dla pasażerów podróżujących z tyłu.
LTE oferuje wideo na życzenie. Może ono pochodzić z naszego domowego odtwarzacza albo być dostarczane przez operatora sieci komórkowej lub dostawcę mobilnej telewizji.
Nie tylko kinomani będą zachwyceni. Monitory mogą służyć także do grania. Można będzie prowadzić grę z innym uczestnikiem podróży lub z podróżującymi w pobliżu pasażerami innych samochodów, a nawet z graczami znajdującymi się gdziekolwiek na świecie.
Jadący takim samochodem kierowca będzie mógł odtwarzać muzykę z wirtualnych katalogów przechowywanych w domowej bibliotece audio. Będzie miał także dostęp do obrazu z kamery internetowej. Podczas jazdy będzie mógł obserwować na przykład, jak się sprawuje pies pozostawiony w domu.
Twórcy systemu zapowiadają także możliwy dostęp do obrazu z kamer śledzących ruch uliczny. To pozwoli kierowcy unikać zakorkowanych ulic. Obraz taki może być wspomaganiem informacji o sytuacji na drodze, pogodzie, remontach ulic i objazdach. System zaoferuje nawigację satelitarną, która pozwoli znacznie sprawniej niż dzisiaj uaktualniać dane o sytuacji na dogach. Nowa generacja łączności pozwoli także na korzystanie z interaktywnych map, które uwzględniać będą aktualne położenie, dostęp do usług oferowanych przez portale internetowe i serwisy społecznościowe.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA