fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Mieszkaniowe

W 2010 roku Polnord podwoi sprzedaż?

Kierowany przez Wojciecha Ciurzyńskiego Polnord chce wejść na rynki mieszkaniowe w Krakowie i Katowicach. Liczy, że zakupy działek w tych miastach uda się mu zakończyć w I półroczu.
Parkiet/Fotorzepa, Szymon Łaszewski
Trójmiejski deweloper z dwóch emisji obligacji pozyskał w sumie prawie 200 mln zł. Przeznaczy je na finansowanie nowych inwestycji, m.in. w Wilanowie, Łodzi i we Wrocławiu
[link=http://www.parkiet.com]Polnord [/link]ostro ruszył z budową mieszkań. W już uruchomionych dwóch kolejnych etapach inwestycji w warszawskim Wilanowie, dwóch projektach w Trójmieście i jednym w Łodzi powstaje ponad 700 mieszkań. Rozpoczęcie kolejnych pięciu – w Szczecinie, we Wrocławiu, w Trójmieście oraz Olsztynie – w ramach których wybudowanych zostanie 2 tys. lokali, planowane jest jeszcze na pierwszą połowę roku.
[srodtytul]Cel na 2011 r. 1,5 tysiąca sprzedanych mieszkań[/srodtytul]
Czy w sytuacji, gdy w całym 2009 r. spółka sprzedała 411 mieszkań netto (uwzględniając rezygnacje z wcześniej zawartych umów), aż tak znaczne rozbudowanie oferty jest racjonalne? – Zdecydowanie tak. Jesteśmy przekonani, z każdym miesiącem sytuacja na rynku mieszkaniowym będzie się polepszać. Popyt wzrośnie, szczególnie na lokale oferowane po niższych cenach. Z tego też powodu uruchamiamy projekty z mniejszymi i tańszymi mieszkaniami – tłumaczy [b]Wojciech Ciurzyński[/b], prezes Polnordu.
Szef trójmiejskiej spółki ma nadzieję, że już 2010 r. przyniesie znaczącą poprawę wyników sprzedaży. – W tym roku planujemy sprzedaż netto minimum 800 mieszkań, ale w latach 2011 i 2012 zakładamy wzrost sprzedaży do 1,5 tys. mieszkań rocznie – mówi Ciurzyński. – Na rynku rozpoczyna się coraz mniej nowych projektów, wielu naszym konkurentom, zwłaszcza mniejszym, brakuje finansowania. Nowych mieszkań już teraz zaczyna po prostu brakować – twierdzi prezes Polnordu.
[srodtytul] Pieniądze ze sprzedaży obligacji na nowe projekty[/srodtytul]
Giełdowa spółka nie może narzekać na brak [link=http://www.parkiet.com]gotówki[/link] i problemy z wkładem własnym dla nowych inwestycji. Z zakończonej w zeszłym tygodniu emisji zwykłych obligacji zabezpieczonych Polnord uzyskał 75 mln zł. W listopadzie minionego roku deweloper wyemitował obligacje zamienne na akcje, z których sprzedaży pozyskał ponad 120 mln zł. – Pieniądze z emisji obligacji przeznaczymy na realizację inwestycji mieszkaniowych i w mniejszym stopniu – komercyjnych – mówi Ciurzyński.
W tym roku spółka chce m.in. ruszyć z budową trzeciego budynku [link=http://www.parkiet.com]Wilanów Office Park[/link], a pod koniec roku – obiektów handlowych w Wilanowie.
[srodtytul] Co z pieniędzmi z emisji akcji?[/srodtytul]
W minionym roku Polnord z przeprowadzonych w maju i lipcu emisji akcji (sprzedanych zostało w sumie ponad 2,7 mln walorów spółki) pozyskał 75 mln zł. Pieniądze miały zostać wykorzystane na zakup działek oraz przejęcia projektów deweloperskich, tzw. distressed assets, których właściciele znaleźli się w trudnej sytuacji finansowej i zmuszeni są do wycofania się z planowanych inwestycji. Do tej pory Polnord wydał 5,3 mln zł na zakup [link=http://www.parkiet.com]działek[/link] w Lublinie i 20 mln zł – na rozpoczęcie budowy biurowca w Wilanowie.
Jak spółka wyda pozostałe środki? – Negocjujemy zakup kilku działek. W grę wchodzą głównie działki w południowej części kraju, położone w Krakowie i Katowicach. Nie ukrywam, że nie chcemy przepłacać, stąd negocjacje się przedłużają. Mam nadzieję, że w pierwszej połowie roku część z nich zakończymy sukcesem – kończy Ciurzyński.
[i]Czytaj też na [link=http://www.parkiet.com/artykul/25,891126.html]www.parkiet.com[/link][/i]
Źródło: parkiet.com
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA