fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Edukacja

Płatne studia to nie żart rektorów

Rektorzy chcą, by uczelnie publiczne mogły się przekształcać w prywatne. Minister nauki mówi „nie”
– Minister nauki Barbara Kudrycka tak zezłościła środowisko akademickie, że zabraliśmy się do roboty i przygotowaliśmy strategię rozwoju szkolnictwa wyższego – żartowała prof. Katarzyna Chałasińska-Macukow, przewodnicząca Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich.
Wczoraj KRASP, Fundacja Rektorów Polskich i Konferencja Zawodowych Szkół Polskich przedstawiły na UW „Strategię rozwoju szkolnictwa wyższego: 2010 – 2020” – konkurencyjną wobec zamówionej przez resort nauki. Tę przygotowują wyłonione w przetargu konsorcjum Ernst & Young i Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową. Ma kosztować ok. 1,7 mln zł i być gotowa na początku 2010 r.
Rektorzy swoją przygotowali za ok. 400 tys. zł. Uznali, że decydujący głos w planowaniu zmian powinny mieć organizacje zrzeszające uczelnie. Wczoraj gotowy dokument prof. Chałasińska-Macukow wręczyła szefowi doradców premiera Michałowi Boniemu.
Co proponują rektorzy? Głównie zmianę finansowania uczelni. Chcą powołania Narodowego Funduszu Szkolnictwa Wyższego, który m.in. w konkursach przekazywałby uczelniom pieniądze na konkretne zadania edukacyjne, np. prowadzenie kierunku. Uważają też, że z budżetu więcej środków powinno płynąć na rozwój badań, a nie kształcenie studentów, na którym szkolnictwo skupiło się przez ostatnią dekadę.
Prezes Fundacji Rektorów Polskich prof. Jerzy Woźnicki tłumaczył, że w wyniku niedofinansowania nauki polskie uniwersytety osiągają niskie pozycje w międzynarodowych rankingach, gdzie pod uwagę brane są badania.
Jak wczoraj pisała „Rz”, rektorzy chcą powszechnej współodpłatności za studia na uczelniach publicznych. Wczoraj ujawnili, że proponują też możliwość przekształcania uczelni publicznych w prywatne i odwrotnie.
Według ich koncepcji majątek przekształconej uczelni publicznej należałby wówczas do Skarbu Państwa, a uczelnia mogłaby pobierać pełne czesne. O przekształceniu decydowałby minister.
Prof. Woźnicki tłumaczył, że to szansa na przetrwanie uczelni , które z budżetu dostawałyby mało pieniędzy.
Co na to minister nauki?
– Rząd PO – PSL nie wprowadzi płatnych studiów. Nie będzie też przekształceń uczelni publicznych w prywatne – mówi prof. Barbara Kudrycka. – Ale weźmiemy pod uwagę pomysły rektorów przy opracowywaniu rządowej strategii.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA