fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Media i internet

Wydawca wygrywa z internetowymi piratami

Fotorzepa, Jerzy Dudek JD Jerzy Dudek
Magdalena Lemańska
Infor Biznes (wydawca Dziennika Gazety Prawnej) wygrał proces przeciw spółce, która nielegalnie zamieszczała na swoich stronach internetowych przedruki z jego serwisów
To precedensowy wyrok, który może przetrzeć szlak innym wydawcom walczącym w obronie swoich praw
Wydział gospodarczy sądu okręgowego w Białymstoku wydał 12 października precedensowy wyrok w sprawie o ochronę autorskich praw majątkowych i zapłatę odszkodowania. W ten sposób zakończył się spór między INFOR Biznes i firmą Al Pari Business Centre Norbert Poliński z Białegostoku, o nielegalne zamieszczanie na swoich stronach internetowych artykułów prasowych, do których prawa ma INFOR Biznes. Sąd uznał argumentację wydawcy, że spółka Al Pari Business Centre świadomie i umyślnie kopiował artykuły ze stron internetowych Gazetaprawna.pl i Forsal.pl, nie mając do nich żadnego tytułu prawnego. Właściciel spółki ma zapłacić wydawcy 103,95 tys. zł razem z odsetkami plus ponad 8,8 tys. zł kosztów sądowych. Sąd nadał wyrokowi rygor natychmiastowej wykonalności, ale nie jest on jeszcze prawomocny. INFOR Biznes zawarł w podobnej sprawie dwie ugody z E - financial SA właścicielem domeny www.waluty.com.pl i Polską Izbą Paliw Płynnych.
Ugody regulują warunki korzystania przez E – financial Sp. z o.o. i PIPP z zawartości witryn internetowych INFOR Biznes, czyli serwisów Gazetaprawna.pl i Forsal.pl. Łączna wartość umów to ok. 160 tys. zł. Na świecie wydawcy, których najcenniejszym dobrem są właśnie teksty i zdjęcia, walczą też z internetowymi wyszukiwarkami. Światowe Stowarzyszenie Prasy WAN (World Association of Newspapers) walczy z Google’em, argumentując, że przy obecnych standardach wydawcy nie mają kontroli nad tym, jak są potem w Internecie wykorzystywane ich artykuły wyświetlane przez wyszukiwarkę. WAN stworzył nawet własne narzędzie (ACAP – Automated Content Access Protocol), będące konkurencją dla używanego dziś przez Google’a czy Yahoo robots.txt. Daje ono możliwość decydowania, co, gdzie i na jak długo może zostać zaindeksowane przez internetową wyszukiwarkę.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA