fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prawo prasowe

Rejestracja stron WWW będzie dobrowolna

www.sxc.hu
Ministerstwo Kultury zmieni projekt noweli przepisów, tak aby osoby piszące w sieci same decydowały, czy chcą być dziennikarzami
W czerwcu po opublikowanym przez „Rz" artykule [link=http://www.rp.pl/artykul/320987.html]„Ministerstwo idzie na wojnę z internautami"[/link] Bogdan Zdrojewski, minister kultury i dziedzictwa narodowego, zapewniał, że w nowelizacji prawa prasowego nie chodzi o nakazanie rejestracji prywatnych stron czy blogów. Kolejne opinie organizacji zaproszonych do konsultacji społecznych potwierdzały jednak to, o czym ostrzegaliśmy: w proponowanym kształcie przepisy zmuszą do rejestracji miliony internautów.
Te same obawy można też było usłyszeć na zorganizowanej w piątek przez Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich oraz Fundację Nowe Media konferencji „Czy wszyscy internauci pójdą siedzieć?". – Absurd – tym słowem najczęściej blogerzy komentowali propozycję resortu kultury na wyświetlonym w czasie konferencji filmie.
Paweł Sito, prowadzący Fundację Nowe Media, która zachęca młodych ludzi do gazet internetowych, zwrócił uwagę, że propozycja ministerstwa wyrzuca poza nawias setki tysięcy uczniów piszących dzisiaj w Internecie.
– Żeby zarejestrować dziennik czy czasopismo, trzeba bowiem być pełnoletnim – mówił.
Uczestnicząca w konferencji przedstawicielka MKiDN zapewniła, że projekt zostanie zmieniony.
– Minister Zdrojewski mocno przychyla się do tego, aby rejestracja była dobrowolna – powiedziała Joanna Kluczewska Strojny.
– Prace nad ostateczną wersją nowelizacji mają się zakończyć w ciągu najbliższych dwóch tygodni.
Z deklaracji można wywnioskować, że internauci, którzy zechcą zostać dziennikarzami, będą mogli rejestrować swoje strony jako prasę, ci zaś, którym wystarczy amatorskie pisanie w sieci, nie będą musieli tego robić. Stanowisko takie podoba się m.in. Izbie Wydawców Prasy. Na konferencji można jednak było też usłyszeć pytanie, po co w ogóle rejestrować cokolwiek, co ukazuje się w sieci.
– Obawiam się, że chodzi o ograniczenia dozwolonego użytku do utworów. Ci, którzy się zarejestrują, będą mieli prawo do umieszczania streszczeń artykułów ukazujących się w prasie czy przeglądów publikacji. Tym, którzy tego nie zrobią, nie wolno tego będzie robić – ostrzegał Piotr Waglowski, autor serwisu [link=http://www.vagla.pl/]VaGla.pl[/link]., wiążąc nowelizację [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=2C9DE47BED42A2D276FBEF98541EA422?id=71966]prawa prasowego[/link] z przygotowywanym w MKiDN projektem zmian w ustawie o prawie autorskim.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA