fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Magistrowie/studenci

Sprawiedliwość potrzebuje reform

Fotorzepa, Jak Jakub Ostałowski
Wprowadzenia praktycznego kształcenia na studiach prawniczych chce samorząd radców prawnych
Przygotował swoje propozycje, które dziś na konferencji prasowej przedstawił Maciej Bobrowicz, prezes Krajowej Rady Radców Prawnych.
Reforma studiów prawniczych jego zdaniem polegać miałaby na wprowadzeniu praktycznego kształcenia umiejętności wykonywania prostych czynności prawnych (np. sporządzania typowych umów) i opinii w nieskomplikowanych sprawach. Magistrowie prawa byliby wówczas przygotowani do udzielania na rynku najprostszej pomocy prawnej. – Wydziały prawa nie mogą uczyć tylko teorii – uważa M. Bobrowicz. Jednocześnie zastrzegł, że według samorządu radców zastępowanie klientów przed sądem powinno być powierzane wyłącznie prawnikom po aplikacji i zdanym egzaminie.
W opinii środowiska, potwierdzonej poważnymi badaniami socjologicznymi, Polaków cechuje niska świadomość prawna.
Dlatego [b]samorząd radcowski proponuje wprowadzenie szerszej niż dotychczas edukacji prawniczej już w szkołach średnich. I deklaruje społecznie swoją pomoc w organizowaniu takich zajęć[/b]. Chodzi o to, by młodzież widziała różnicę między przepisami karnymi a cywilnymi, mogła poznać swoje prawa nie tylko jako obywatele, ale także jako konsumenci.
– Nauczyciele mogliby zapraszać na lekcje radcę, który od strony praktycznej opowiedziałby uczniom o prawie. Chcielibyśmy wspólnie z Ministerstwem Edukacji Narodowej przygotować program takich zajęć – oświadczył prezes Bobrowicz.
Reformatorski zapał KRRP nie ogranicza się do kwestii edukacji. Dotyka również sfery materialnej.
– Społeczeństwo oczekuje łatwiejszego dostępu do wymiaru sprawiedliwości, tymczasem opłaty sądowe w Polsce należą do najwyższych w Europie – tłumaczył Bobrowicz, postulując ich obniżenie.
Kolejne pomysły radców to dopuszczenie do wykonywania tego zawodu w spółkach kapitałowych z ograniczoną odpowiedzialnością, w tym takich, których wspólnikami mogłyby być nie tylko osoby po aplikacji, ale także np. doradcy prawni, czyli magistrowie prawa. Poparcie dla takiego rozwiązania zawiera uchwała KRRP. Takie wielobranżowe firmy z powodzeniem funkcjonują już np. w Niemczech.
Swoje propozycje KRRP przedstawi ministrom sprawiedliwości i edukacji. Liczy, że staną się one zaczynem merytorycznej debaty.
[b][link=http://blog.rp.pl/goracytemat/2009/09/02/sprawiedliwosc-potrzebuje-reform/]Skomentuj artykuł[/link][/b]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA