fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dane gospodarcze

Sprzedaż drukarek w Europie spadnie nawet o 30 proc.

Zmniejszenie popytu na drukarki, kopiarki i skanery najmocniej uderza w lidera tego rynku w Europie.
Rzeczpospolita
Producenci drukarek, kopiarek i tzw. urządzeń wielofunkcyjnych oferujących funkcje druku, kopiowania i skanowania nie mają powodów do zadowolenia. Z wyliczeń renomowanej amerykańskiej firmy badawczej Gartner Research wynika, że w regionie EMEA (Europa, Bliski Wschód i Afryka) sprzedaż tych urządzeń spadła w I półroczu o 24,4 proc. w stosunku do I połowy 2008 r.
W pierwszych sześciu miesiąch roku w regionie EMEA firmy i konsumenci indywidualni kupili 17,9 mln urządzeń drukujących, kopiujących i wielofunkcyjnych. Tymczasem w pierwszej połowie poprzedniego roku nabywców znalazło aż 23,8 mln sztuk sprzętu. Spadek najdotkliwiej odczuli liderzy rynku. Sprzedaż urządzeń HP zmniejszyła się o 31,5 proc. Drugi z kolei Canon – spadek o 25,8 proc.
Co gorsza, jak przewiduje Tosh Prabhakar, starszy analityk Gartnera, producenci nie mają co liczyć na szybkie odwrócenie się trendu, a sprzedaż sprzętu w II połowie roku będzie się nadal zmniejszać.
– Możemy się spodziewać, że na koniec roku będzie mniejsza o 30 proc. rok do roku – stwierdził Prabhakar.
Według Gartner Research powodem spadku sprzedaży jest drastyczne zmniejszenie wydatków inwestycyjnych w przedsiębiorstwach i instytucjach. Jak jednak podkreśla Gartner, koncerny odczuwające spadek przychodów ze sprzedaży urządzeń drukujących notują zwyżki sprzedaży w sektorze oprogramowania.
– Szczególnie dotyczy to narzędzi do zarządzania dokumentami elektronicznymi, pozwalających zmniejszyć m.in. koszty druku – mówi Prabhakar.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA