fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Polskie bogactwo na Pacyfiku

AFP
Polska ma prawo do rud metali wartych nawet 40 mld dolarów. Ich eksploatacja zacznie się najwcześniej za 10 lat, gdy notowania metali pójdą w górę
Złoża znajdują się na Pacyfiku, gdzie Polska w ramach Wspólnej Organizacji Interoceanmetal posiada obszar o powierzchni 75 tys. km[sub]2[/sub].
Nasz kraj, jako jeden z zaledwie kilku na świecie, ma prawo do eksploatacji surowców w strefie Clarion – Clipperton. Zakończony w lipcu rejs badawczy polskich geologów na Pacyfiku potwierdził, że na głębokości 4000 metrów na każdym metrze kwadratowym zalega 13 kg konkrecji - czyli rud, jakie narastały wokół stałych elementów.
— Konkrecje zawierają 33 proc. metali. To bardzo dużo. Jednak teraz jeszcze ich eksploatacja nie opłaca się, bo surowce dostępne z lądu są tańsze — powiedział na dzisiejszej konferencji prasowej Główny Geolog Kraju Henryk Jezierski.
Udziały w działce Clarion – Clipperton należą także do Bułgarii, Czech, Kuby, Rosji i Słowacji. Część przypadających na nasz kraj metali i tak warta jest bardzo dużo - według dzisiejszych cen może to być 20-40 mld dolarów. Do cennych metali należą: mangan, nikiel, kobalt, miedź, cynk i molibden.
— Eksploatacja rud zacznie się najwcześniej za 10-15 lat, gdy ich ceny pójdą w górę — zaznaczył Jezierski.
Swoje działki na Pacyfiku mają też m.in. Japonia i Francja. kraje te prowadziły zaawansowane badania i testy eksploatacyjne, jednak nie zdecydowały się na wydobywanie podmorskich metali.
By utrzymać prawo do działki na Pacyfiku Polska prowadzi badania naukowe w tamtym regionie i płaci co roku ponad 100 tys. dolarów składki do Interoceanmetal. Jak zaznaczył Jezierski, nawet Kuba płaci regularnie składkę, licząc w przyszłości na pokaźne zyski.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA