fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Służby mundurowe

Prezydent: pokój nie jest wieczny

Gen. brygady Kazimierz Gilarski i prezydent Lech Kaczyński podczas uroczystości
PAP
- Obowiązkiem naszego kraju jest uczestniczyć w takich operacjach jak te w Iraku, czy Afganistanie - powiedział prezydent. Na dziedzińcu Belwederu wręczył on nominacje generalskie oraz odznaczenia wojskowe i cywilne
Po wręczeniu nominacji prezydent udał się na uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie, gdzie przemawiał do zebranych.
- Pokój nie jest dany raz na zawsze, nawet jeśli ma się takie sojusze jak dziś ma Polska. Nie można oszczędzać na armii - podkreślił Lech Kaczyński.
Prezydent podkreślił, że nasz kraj musi dysponować siłami zbrojnymi odpowiadającymi jej miejscu w NATO, w Unii Europejskiej, a przede wszystkim - miejscu na mapie Europy.
- To miejsce wymaga dwóch rzeczy: głębokiego patriotyzmu wszystkich Polek i Polaków oraz sprawnych, silnych, a nawet potężnych sił zbrojnych - dodał Kaczyński.
Podobnie jak Donald Tusk w Afganistanie, prezydent podkreślił, że zapewnienie wojsku materialnych i organizacyjnych warunków na takim poziomie "to zadanie państwa, jeśli chce być państwem poważnym i liczącym się w świecie".
[srodtytul]Musimy uczestniczyć w misjach[/srodtytul]
- Obowiązkiem naszego kraju jest uczestniczyć w takich operacjach jak te w Iraku, czy Afganistanie - powiedział prezydent - Wojna jest wojną. Na wojnie są ofiary, ale nasze siły zbrojne muszą w tego rodzaju operacjach uczestniczyć.
Dodał, że jest to trudne, ale jest to obowiązek ludzi "należących do pewnego kręgu cywilizacyjnego" i polskich patriotów.
- Czym nasza armia silniejsza, tym większe bezpieczeństwo kraju i większy jego prestiż. Tym więcej znaczyć będzie na świecie słowo Polka i Polak - dodał Kaczyński.
Prezydent oddał też cześć pamięci kpt. Daniela Ambrozińskiego, który poległ przed kilkoma dniami w Afganistanie. Na wniosek ministra obrony został on odznaczony pośmiertnie Krzyżem Komandorskim Orderu Krzyża Wojskowego.
[srodtytul]Nominacje generalskie wręczone[/srodtytul]
Prezydent Lech Kaczyński podczas obchodów Święta Wojska Polskiego na dziedzińcu Belwederu wręczył nominacje generalskie oraz odznaczenia wojskowe i cywilne. Nominacje generalskie otrzymało 11 oficerów Wojska Polskiego. Awans otrzymali również dwaj oficerowie policji. Dodatkowo prezydent wyróżnił osoby zasłużone dla obronności kraju.
W trakcie tej uroczystości także uczono minutą ciszy pamięć polskiego żołnierz, Kapitana Ambrozińskiego, który zginął w poniedziałek w Afganistanie w zasadzce zorganizowanej przez talibów.
Źródło: Rzeczpospolita OnLine
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA