fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki

Mniejszy spadek zysku Pekao

Fotorzepa, Darek Golik
Skonsolidowany zysk Pekao był w II kwartale tylko o jedną czwartą niższy niż rok temu. Kurs akcji jednak zniżkuje - rząd może sprzedać pakiet
Skonsolidowany zysk netto banku spadł z 830 do 613 mln zł. Oczekiwano 501 mln zł.
Spadek jest niższy głównie dzięki wysokiemu wynikowi odsetkowemu i na działalności handlowej. Pekao zawiązał w poprzednim kwartale nieco większe od oczekiwań rezerwy - wysokości ponad 153 mln zł.
- Spodziewamy się, że w IV kwartale nastąpi pewnie odbicie na rynku kredytów korporacyjnych. Jeżeli nastąpi to w całym systemie, to Pekao również zanotuje wzrost – uważa wiceprezes Luigi Lovaglio. Na koniec czerwca portfel kredytów korporacyjnych Pekao był niższy o 4,3 proc. rocznie.
- Wyniki Pekao są lepsze od oczekiwań, a co ważne są dobre dzięki przychodom prowizyjnym i odsetkowym. Marża odsetkowa, biorąc pod uwagę warunki rynkowe jest solidna. To co może martwić, to spadek wolumenu depozytów i kredytów w porównaniu z pierwszym kwartałem tego roku. Wydaje się, że bank wbrew zapowiedziom ograniczył akcje kredytową w segmencie korporacyjnym - ocenia Piotr Palenik, analityk ING Securities.
- (...) Jestem zdziwiony, że słabo wypadł prowizyjny. Widać, że bank nie pożycza za dużo, zwłaszcza kredytów hipotecznych, żeby nie brać udziału w wojnie o depozyty - komentuje Marcin Jabłczyński, analityk Deutsche Bank Securities.
Skarb państwa ma niemal prawie 4 proc. akcji banku należącego w większości do włoskiego UniCredit. Rząd może sprzedać walory w transakcjach pakietowych.
- Resort chce w tym roku sprzedać poprzez giełdę resztówki giełdowych spółek należących do skarbu, ale kiedy się to dokładnie stanie - nie wiadomo. Zależy to od rozmów z brokerami - powiedział dziś Maciej Wiewiór, rzecznik Ministerstwa Skarbu Państwa.
Od początku roku papiery banku zyskały 15 proc. na tle 8-procentowej zwyżki WIG-Banki i 19-procentowego wzrostu indeksu WIG20.
O 14:45 [link=http://www.gpwinfostrefa.pl/palio/html.run?_Instance=cms_gpw.pap.pl&_PageID=2&_OID=20&_Lang=&_ISIN=PLPEKAO00016&_SOID=23&_CheckSum=322063242" target="_blank]kurs PEO[/link] spada o 6 proc.
Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA