fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Muzyka

Północ z lodem i Abbą

To już dziewiąta edycja letniego festiwalu. Projekcje filmowe i koncerty co wieczór, przez cały lipiec, przyciągają tłumy. Widownia pod namiotem rozstawionym na zamkowym dziedzińcu jest więc zazwyczaj wypełniona do ostatniego miejsca.
Każdego roku Ogrody Muzyczne poświęcone są kulturze jednego kraju. W tym roku będzie to Szwecja, która 1 lipca przejmuje prezydencję w Unii Europejskiej.
– Sztandarową sztuką Szwecji jest taniec – mówi Barbara Pietkiewicz, która opracowała program tegorocznej edycji imprezy nazwanej Ogrody Północy. – Przygotowaliśmy więc wyjątkowo dużo filmów baletowych: od klasycznych spektakli Birgit Cullberg sprzed pół wieku po awangardowe choreografie współczesnych artystów i taniec hiphopowy.
Nie będą to zwykłe rejestracje przedstawień.
– Ważną cechą skandynawskiej kultury jest jej związek z naturą – dodaje Pietkiewicz. – Zobaczymy zatem np. taniec na lodzie arktycznym w choreografii Efvy Lilji.
Projekcje filmów uzupełnia program koncertowy nazwany „Passage”. – Staramy się, by nie były to zwykłe spotkania z muzyką – mówi koordynator projektu, kompozytor Zygmunt Krauze.
Wszystkim koncertom towarzyszą więc projekcje i działania parateatralne.
Tak będzie też wyglądał środowy wieczór inaugurujący Ogrody Północy. Wystąpią: Jeanette Kohn (sopran), pianistka Julia Estrada oraz kwartet smyczkowy Weberkwartetten. Ale prawdziwym bohaterem koncertu będzie Ingmar Bergman. Muzycy przygotowali utwory Bacha, Mozarta czy Parta, które wykorzystywał w filmach. Obejrzymy także fragmenty jego obrazów oraz dokumentu mu poświęconego. Drugie spotkanie z nim odbędzie się 14 lipca dzięki projekcji filmu „Wyspa Bergmana”.
Prezentacja kultury Szwecji nie może się jednak obejść bez przypomnienia słynnego zespołu sprzed 30 lat, choć jego specjalnością była inna muzyka. Mowa o grupie Abba. Na czwartek zaplanowano film „Super Troupers” w reżyserii Chrisa Hunta. Nie będzie to jedyny wieczór z muzyką lżejszego kalibru. 10 lipca będzie można obejrzeć koncert Björk, który odbył się w sztokholmskiej Operze Królewskiej w 2001 r.
Miłośnikom opery warto zaś polecić „Złoto Renu” Wagnera, odwołujące się do staroskandynawskich legend (18 i 19.07), rozgrywający się w wodzie spektakl „Dydona i Eneasz” Purcella czy film o śpiewaczce Birgit Nilsson (21.07).
[i]Festiwal Ogrody Muzyczne, dziedziniec Zamku Królewskiego, pl. Zamkowy 4, bilety: 3 zł, karnety: 30 – 50 zł, rezerwacje: tel. 022 849 6884, bilety@estrada.com.pl, środa (1.07) – czwartek (30.07), godz. 19[/i]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA