fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Dzisiaj dzień trzech wiedźm

Największe spółki decydują o zmianie indeksu. Pięć spółek ma 60-procentowy wpływ na zachowanie WIG20. ?
Rzeczpospolita
Na giełdzie wygasają kontrakty terminowe. Tego dnia możliwe są duże wahania głównych indeksów
Na dzisiejszej sesji wygasa czerwcowa seria kontraktów terminowych. Pół roku temu Komisja Nadzoru Finansowego poinformowała o niepokojącej koncentracji na rynku futures, wtedy miała ona zagrażać przejrzystości obrotu. Dziś koncentracji nie ma, ale ilość otwartych pozycji na czerwcowe kontrakty wciąż jest wysoka. Na zamknięciu liczba otwartych kontraktów na WIG20 wyniosła ponad 43 tys. Oznacza to, że będzie spokojnie?
[wyimek]1927 pkt to poziom wczorajszego zamknięcia WIG20 [/wyimek]
– Zagrożenie na takiej sesji zawsze jest większe , ale nie spodziewam się silnego ataku sprzedających na GPW – ocenia Paweł Danielewicz, analityk DM BZ WBK. Jego zdaniem walka o poziom indeksu przed wygaśnięciem kontraktów odbyła się w czwartek, kiedy inwestorzy gwałtownie sprzedawali akcje dużych spółek surowcowych – PKN Orlen i KGHM. Ale zarówno jego zdaniem, jak i innych ekspertów obecna sytuacja na GPW wskazuje, że korekta będzie pogłębiona.
– W przypadku spółek surowcowych potencjał wzrostu na razie się wyczerpał. Inwestorzy będą zapewne chętnie sprzedawali te akcje, bo sporo na nich zarobili – mówi jeden z warszawskich maklerów. Przecena KGHM i PKN Orlen może się znacznie przełożyć na zniżki wskaźnika największych spółek na GPW.
Zdaniem analityków szwajcarskiego banku UBS do silnej korekty na GPW nie musi dojść, ponieważ znajdą się chętni na papiery polskich spółek.
„Fundusze emerytalne mogą pozostać kupującymi polskich akcji w krótkim terminie. Biorąc pod uwagę, że prawdopodobne zwiększenie emisji obligacji przez polski rząd negatywnie wpłynie na perspektywę zwrotu z tej inwestycji“ – napisali w raporcie. Ich zdaniem pod warunkiem nowych napływów również TFI będą kupowały papiery z warszawskiej giełdy. „Jeśli kontynuowane będą napływy do funduszy, wspierałoby to wyceny polskich akcji” – dodali.
Poziom WIG20 jest bardzo ważny w dniu wygasania kontraktów, bo najpopularniejszy z nich bazuje na tym indeksie. Dla jego rozliczenia decydująca jest średnia wartość WIG20 kształtująca się w ostatniej godzinie handlu.
Sam kontrakt terminowy jest typem zakładu między dwoma stronami. Inwestor zajmujący krótką pozycję obstawia spadek indeksu, osoba zajmująca długą pozycję liczy na wzrost wskaźnika. Kiedy w dniu wygaśnięcia indeks jest wyżej niż w momencie zakładu, ten, kto ma krótką pozycję, płaci temu, który ma długą. I na odwrót.
Natomiast WIG20 jest liczony zgodnie z powszechnie stosowanymi zasadami na największych giełdach na świecie.
– Przy jego liczeniu bierze się pod uwagę ostatnie kursy transakcyjne uczestników indeksu oraz ich wagę w portfelu WIG20. Wagi spółki w indeksie wynikają z tzw. akcji w wolnym obrocie, czyli pakietów akcji znajdujących się w posiadaniu inwestorów mających poniżej
5 proc. akcji danej spółki – tłumaczy Tomasz Wiśniewski, wicedyrektor działu produktów informacyjnych na GPW.
Obecnie największą wagę w WIG20 ma miedziowy KGHM, jego udział w indeksie to 13,7 proc. Taką pozycję surowcowy gigant zawdzięcza głównie silnym zwyżkom z ostatnich miesięcy. Jeszcze na początku bieżącego roku jego wpływ na zmianę głównego indeksu warszawskiej giełdy był prawie trzy razy mniejszy.
Trwająca od kilkunastu miesięcy bessa nieraz zmieniała wpływ spółek na WIG20. Przed upadkiem banku Lehman Brothers w połowie września zeszłego roku akcje dwóch największych polskich banków Pekao SA i PKO BP stanowiły ponad 30 proc. wartości indeksu. Kolejna fala spadkowa na początku tego roku na pozycję największej firmy na GPW przesunęła Telekomunikację Polską, której udział w WIG20 wynosił w lutym 17 proc. Dziś jest mniejszy niż 10 proc.
[i]Masz pytanie, wyślij e-mail do autora:
[mail=w.iwaniuk@rp.pl]w.iwaniuk@rp.pl[/mail][/i]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA