fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Wałęsa: Europa jednym krajem

Goście zaproszeni wczoraj do Sejmu uczestniczyli w otwarciu wystawy. Na zdjęciu: Lech Wałęsa, abp Kazimierz Nycz i Bronisław Komorowski
Fotorzepa, Jerzy Dudek JD Jerzy Dudek
Premier i prezydent nie byli na uroczystych obradach. Ograniczyli się do obejrzenia wystawy
Uroczyste obrady Sejmu w rocznicę wyborów 1989 r. zostały podzielone na dwie części: „Bohaterowie wolności – pokolenie niepokornych” i „Solidarność – droga nadziei”. Odbyły się wczoraj, rano i po południu. Zaproszono na nie m.in. Lecha Wałęsę, Aleksandra Kwaśniewskiego, Tadeusza Mazowieckiego oraz przedstawicieli 24 europejskich parlamentów i szefa Parlamentu Europejskiego Hansa-Gerta Poetteringa.
Aleksander Kwaśniewski na konferencji poprzedzającej obrady ubolewał, że nie zaproszono Wojciecha Jaruzelskiego.
Premier Donald Tusk pojawił się tylko na otwarciu wystawy „Polska droga do wolności 1980 – 1989” prezentującej wydarzenia z lat 80. Do obejrzenia wystawy ograniczył się również prezydent Lech Kaczyński.
Burzą oklasków został przywitany Lech Wałęsa. Były prezydent apelował o wyciągnięcie wniosków z przeszłości i zbudowanie „jednego europejskiego państwa”.
Zebrani wysłuchali piosenki Jacka Kaczmarskiego „Mury”. – Ten mur runął na naszych oczach 20 lat temu, runął w Polsce 4 czerwca 1989 w wyniku demokratycznych wyborów – przy pominał marszałek Sejmu Bronisław Komorowski (PO).
– Powstanie „Solidarności” w Polsce stało się początkiem końca komunizmu – zaznaczył Żeliu Żelew, były prezydent Bułgarii.
A Hans-Gert Poettering, który zaapelował o udział w wyborach do PE, wspominał: – Pamiętam historię z uprowadzeniem i zamordowaniem ks. Jerzego Popiełuszki. Pamiętam, co działo się w Polsce w drugiej połowie lat 80. i wspaniały rok 1989, kiedy możliwe były pierwsze częściowo wolne wybory.
Uroczystość rozpoczęła projekcja filmu „Polska droga do wolności” pokazującego wydarzenia z lat 80. Jako kontrowersyjny dźwiękowy podkład posłużyła piosenka Pink Floyd „Another Brick in the Wall part II”. Nagrany w 1979 roku protest song uznawany był przez młodych za wezwanie do walki z konserwatywnym brytyjskim społeczeństwem. – Nie spodziewam się po przedstawicielach polskiej sceny politycznej, by potrafili rozpoznać, o czym jest ten utwór – mówi „Rz” historyk dr Sławomir Cenckiewicz. – Floydzi zagrali koncert z okazji rozbicia muru berlińskiego i to widać wystarczyło.
Pierwsze uroczystości związane z rocznicą wyborów zaczęły się wczoraj również w Krakowie. W podziemiach Kopalni Soli w Wieliczce wieczorem odbyło się spotkanie szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej. Wcześniej Donald Tusk odwiedził Nową Hutę, gdzie złożył kwiaty pod pomnikiem „Solidarności” i wziął udział w otwarciu wystawy „Od opozycji do wolności”.
[ramka][srodtytul]Na świecie pamiętają o roli polski w upadku komunizmu[/srodtytul]
? Komisja Europejska przygotowała nowy spot, który w całości ma być poświęcony Polsce. Ma opowiadać o 20-letniej Marcie urodzonej 4 czerwca – ustaliło TVN24 i Polskie Radio. Zobaczymy w nim „Solidarność”, Lecha Wałęsę i Jana Pawła II. Poprzedni klip KE, w którym nie było wielu polskich wątków, nasz kraj oprotestował.
? Senat USA uchwalił rezolucję upamiętniającą 20. rocznicę wyborów do polskiego Sejmu 4 czerwca 1989 r. jako przełomową datę w procesie upadku komunizmu. Wyraził podziw dla naszego narodu za odwagę wobec ekonomicznych trudności i politycznego ucisku w czasach komunizmu.
[/ramka]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA