fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Transakcje za miliardy dolarów

Dwie pierwsze firmy wyraźnie dystansują konkurencję. W przypadku kancelarii prawnych uczestniczących w transakcjach fuzji i przejęć ranking otwiera Domański Zakrzewski Palinka.
Rzeczpospolita
Ranking największych doradców przy fuzjach. W tym roku liczba transakcji w Polsce ma spaść o 10 – 20 proc.
ABN Amro i PricewaterhouseCoopers otwierają przygotowany przez DealWatch ranking największych doradców finansowych w Polsce, uczestniczących przy fuzjach i przejęciach. Obie firmy w okresie od stycznia 2008 r. do marca 2009 r. uczestniczyły przy projektach o łącznych wartościach przekraczających 1 mld dol. Deloitte Touche Thomatsu brał natomiast udział przy największej liczbie transakcji.
Według ekspertów DealWatch, w tym roku na polskim rynku liczba fuzji i przejęć spadnie o 10 – 20 proc. W końcówce 2008 r. ich przewidywania wskazywały na spadek o 40 proc.
– Ożywienie rynku fuzji i przejęć zależeć będzie od płynności w sektorze bankowym oraz tego, jak szybko nastąpi urealnienie oczekiwań sprzedających co do wartości swoich biznesów – mówi „Rz“ Sławomir Janiszewski, partner w zespole fuzji i przejęć w PricewaterhouseCoopers. – Zdaniem niektórych instytucji finansowych płynność na rynku międzybankowym może częściowo wrócić w I kw. 2010 r. W takiej sytuacji rynek transakcyjny powinien uaktywnić się trochę wcześniej, choć oczywiście brak dostępu do finansowania jest dużym utrudnieniem i ma zasadniczy wpływ na oferowane ceny – dodał.
W przypadku Europy Środkowo-Wschodniej największym doradcą finansowym był Merrill Lynch – podał DealWatch. Jego specjaliści uczestniczyli przy 16 transakcjach fuzji i przejęć (20,5 mld dol.). Daleko w tyle pozostał Deutsche Bank (niecałe 12 mld dol.). Poziom 10 mld dol. przekroczyły jeszcze JP Morgan Chase i Troika Dialog.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA