fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sądownictwo

Specgrupa do afery w Krakowie

Specjalny zespół śledczych przyjrzy się spółce Kraków Business Park oraz jej kontaktom z politykami i biznesmenami
Jak ustaliła „Rz”, zapadła decyzja o powołaniu specjalnej grupy prokuratorów, którzy będą badać wielomilionowe malwersacje finansowe, jakich mieli się dopuścić szefowie i udziałowcy spółki. O powiązaniach z KBP wpływowych polityków PO „Rz” pisała nie raz. Wczoraj ujawniliśmy, że w śledztwie pojawia się także nazwisko szefa MON Bogdana Klicha.
– Z uwagi na wielość wątków do wyjaśnienia sprawy powołano zespół liczący trzech prokuratorów – mówi Bogusława Marcinkowska z Prokuratury Okręgowej w Krakowie.
To właśnie prokuratorzy ze specgrupy będą teraz przesłuchiwać wpływowych polityków i biznesmenów.
Z informacji „Rz” wynika, że niebawem zeznania może złożyć Sebastian Mikosz, prezes LOT. Przesłuchiwany ma być też jego ojciec. Wniosek o to złożył pełnomocnik udziałowców KBP poszkodowanych działalnością grupy Adama Ś. (byłego prezesa krakowskiej spółki). Powód? Jeden ze świadków zeznał, że Ś. chwalił się załatwieniem ojcu Mikosza pracy w związanej z KBP spółce Creation. Prokuratura podejrzewa, że prano przez nią pieniądze.
Mikosz w piśmie do „Rz” zaznacza, że nie wie o tym, by jego ojciec był zatrudniony w Creation lub KBP. Przyznaje, że jako wiceszef Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych dwukrotnie widział się z Ś. w celach biznesowych.
W sprawie KBP pojawiają się nazwiska trzech polityków PO. W Creation zatrudnieni byli Paweł Sularz, do niedawna szef krakowskiej PO (stracił funkcję, gdy sprawę ujawniła „Rz”), i Józef K., starosta krakowski. Prokuratura postawiła mu zarzuty poświadczenia nieprawdy.
Z zeznań kilku świadków wynika, że znajomym Ś. był obecny szef MON. Podejrzany m.in. o pranie brudnych pieniędzy biznesmen w 2007 r. pożyczył 50 tys. zł Instytutowi Studiów Strategicznych kierowanemu wtedy przez Bogdana Klicha. Minister wydał wczoraj oświadczenie, że transakcja przebiegała z zachowaniem wymogów formalno-prawnych. Prokuratura nie ujawnia, czy przesłucha Klicha.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA