fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Samorząd

Ruszyły pierwsze punkty konsultacyjne

Dziennik Wschodni/Fotorzepa
Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie powołał pierwsze w Polsce punkty konsultacyjne dla osób, które straciły pracę w ramach zwolnień grupowych
W punktach doradcy zawodowi, pośrednicy pracy oraz inspektorzy Państwowej Inspekcji Pracy udzielają porad i wsparcia osobom bezrobotnym i zagrożonym utratą pracy. Jest to odpowiedź na pogarszającą się sytuację na mazowieckim rynku pracy i zwiększającą się liczbę zwolnień grupowych w wielu zakładach.
W siedzibie Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Warszawie oraz w pięciu jego filiach: w Ciechanowie, Ostrołęce, Płocku, Radomiu i Siedlcach, pracownicy urzędów pracy oraz PIP udzielają zainteresowanym bezpłatnych porad m.in. z zakresu prawa pracy, procedur wymaganych przy zwolnieniach grupowych, wsparcia oferowanego przez służby zatrudniania dla bezrobotnych, np. szkoleń i kursów umożliwiających przekwalifikowanie zawodowe, możliwości utworzenia własnej działalności gospodarczej. Prezentowane są również oferty pracy, jakimi dysponują urzędy.
„Lotne” punkty konsultacyjne są tworzone również w zakładach pracy, gdzie trwają duże zwolnienia grupowe na Mazowszu m.in. w FSO na Żeraniu, PLL LOT, Poczcie Polskiej. Pracownicy, którzy otrzymali wypowiedzenia umów o pracę, mogą na miejscu zarejestrować się jako bezrobotni. W przedsiębiorstwach dla pracowników objętych redukcjami organizowane są zajęcia aktywizacyjne, warsztaty pomagające im się odnaleźć na rynku pracy (np. przygotowanie dokumentów aplikacyjnych, ABC przedsiębiorczości). Od początku tego roku doradcy zawodowi i pośrednicy pracy z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Warszawie i Urzędu Pracy m.st. Warszawy pomagali zwalnianym pracownikom w 13 firmach, które zaplanowały zwolnienia ok. 2500 osób.
Z porad w punktach konsultacyjnych mogą skorzystać również pracodawcy zainteresowani tworzeniem nowych miejsc pracy (w formie staży, prac interwencyjnych, przygotowania zawodowego w miejscu pracy i nauki zawodu). Jeśli zdecydują się na zatrudnienie bezrobotnego, przysługuje im refundacja części kosztów m.in. na utworzenie lub doposażenie stanowiska pracy czy z tytułu składek ZUS. – Dzięki naszej inicjatywie skutki zwolnień grupowych zostaną znacznie ograniczone. Osoby, które utraciły pracę, nie są pozostawione same sobie.
W jednym miejscu mogą uzyskać informacje o swoich prawach i o tym, jak się poruszać na rynku pracy. Ważne jest również wsparcie psychologiczne w tym trudnym momencie życia. Zależy nam też na tym, aby pracodawcy postępowali wobec zwalnianych osób zgodnie z prawem – wyjaśnia Krzysztof Strzałkowski, p.o. dyrektora WUP w Warszawie.
Każda osoba zainteresowana uzyskaniem potrzebnych informacji może się zgłosić do punktu lub telefonicznie umówić na spotkanie z konsultantami.
[ramka][b]Gdzie po informacje[/b]
Punkty konsultacyjne znajdziemy:
- Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie ul. Ciołka 10a, III piętro, pokój 304punkt czynny w czwartek w godz. 9 – 13 tel. 022 532 22 04
- Filia WUP w Ciechanowie, ul. Wodna 1sklep z ofertami pracy, tel. 023 673 07 30
- Filia WUP w Ostrołęce, ul. Poznańska 17 punkt czynny w każdy pierwszy wtorek miesiąca w godz. 9 – 13tel. 029 760 40 15
- Filia WUP w Płocku, ul. 1 Maja 7 punkt czynny w każdą środę w godz. 12 – 16tel. 024 264 03 75
- Filia WUP w Radomiu, ul. Mokra 2, I piętro, pokój 211tel. 048 368 97 00
- Filia WUP w Siedlcach, ul. Pułaskiego 19/21, II piętro, pokój 208tel. 025 632 73 21 [/ramka]
[i]—Wiesława Lipińska, rzecznik prasowy WUP w Warszawie[/i]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA