fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Muzyka

Badacze kosmosu i muzyka gwiazd

W środę w hołdzie toruńskiemu astronomowi muzykę Henryka Mikołaj Góreckiego, Wojciecha Kilara i Magdaleny Cynk zagra utworzona podczas tegorocznego festiwalu Europejska Orkiestra Symfoniczna Probaltica
Koncert Kopernikowski odbędzie się 6 maja o godz. 18 w kościele Najświętszej Marii Panny. Na taki tematyczny występ organizatorzy Probaltiki zdecydowali się nie bez powodu. 2009 rok jest bowiem Międzynarodowym Rokiem Astronomii. Wprawdzie do ogłoszenia go przez ONZ doprowadzili Włosi, którzy w ten sposób postanowili uczcić 400-lecie skonstruowania przez Galileusza, twórcę podstaw nowożytnej fizyki i astronomii, pierwszej lunety do obserwacji nieba, ale przy tak szczególnej rocznicy nie sposób zapomnieć o sławnym astronomie i torunianinie.
To przecież potwierdzenia teorii Mikołaja Kopernika szukał Galileusz, któremu ludzkość zawdzięcza nie tylko poszerzenie wiedzy o wszechświecie, ale i rewolucję w sposobie postrzegania i pojmowania go. To Mikołajowi Kopernikowi właśnie Henryk Mikołaj Górecki zadedykował swą II symfonię, zwaną Kopernikowską. Utwór powstał z okazji 500. rocznicy urodzin astronoma (1973) na zamówienie Fundacji Kościuszkowskiej. Po ponad 30 latach od prawykonania słuchacze nadal dostrzegają jej urok.
W programie koncertu znalazła się i inna symfonia – „De motu” (o ruchu) Wojciecha Kilara. Śląski kompozytor przygotował ją specjalnie na Zjazd Fizyków Polskich w 2005 roku – Międzynarodowym Roku Fizyki. A że dziś nie sposób kwestionować związku fizyki z astronomią, takiego utworu w Koncercie Kopernikowskim zabraknąć nie mogło.
Obie symfonie poprzedzi wykonanie innego astronomicznego utworu. Będzie to „Planetoida 12999” torunianki Magdaleny Cynk, która nie tylko komponuje, ale też może się pochwalić umiejętnością gry na rzadkim instrumencie – carillonie, zespole dzwonów wieżowych. „Planetoida 12999” to zresztą nie pierwsza tematyczna, „toruńska” kompozycja Magdaleny Cynk. Ma ona bowiem w dorobku kompozycje wokalno-instrumentalne z tekstami, takie jak „Sinfonietta flisacza” na chór mieszany i orkiestrę (1998) czy „Kantata inkorporacyjna na cześć hołdu toruńskiego 1454” do słów króla Kazimierza Jagiellończyka i z wykorzystaniem głosu słynnego toruńskiego średniowiecznego dzwonu – Tuby Dei.
Niepowtarzalność Koncert Kopernikański będzie zawdzięczał także wykonawcom. Zagra bowiem efemeryczna, powstała tylko na potrzeby tegorocznej imprezy Europejska Orkiestra Symfoniczna Probaltica pod batutą litewskiego dyrygenta Modestasa Pitrenasa. Towarzyszyć jej będą Chór Filharmonii Narodowej w Warszawie, który poprowadzi Henryk Wojnarowski, oraz soliści: sopran Iwona Hossa (która śpiewała podczas prawykonania Kilarowskiej „De motu”) oraz baryton Adam Kruszewski.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA