fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Warszawa

Piknik z ułanami u króla Stasia

Podczas tego pikniku będziemy mogli się poczuć w XVIII wieku
Życie Warszawy, Kuba Kamiński Kub Kuba Kamiński
Stu dwudziestu żołnierzy w mundurach z okresu wojen napoleońskich – piechota, artylerzyści i oddziały konne – przemaszeruje w niedzielę od Grobu Nieznanego Żołnierza do Łazienek Królewskich.
Towarzyszyć im będą pododdziały reprezentacyjne Wojska Polskiego i Policji. Defilada to część programu, przygotowanego przez urząd miasta i Muzeum Łazienki Królewskie z okazji 218. rocznicy Konstytucji 3 maja.
W monarszym parku przywita ich sam król Stanisław August Poniatowski. Któż inny mógłby być gospodarzem pikniku upamiętniającego uchwalenie tego historycznego aktu? Król przypomni widzom jego tezy, odczytując preambułę do konstytucji.
A to dopiero początek atrakcji. Goście pikniku obejrzą także inscenizację uchwalenia Konstytucji 3 maja, fragmenty „Fircyka w zalotach“, spektakle oparte na bajkach Ignacego Kraszewskiego, występy taneczne zespołu tańca dawnego oraz posłuchają muzyki granej na dawnych instrumentach.
Wycieczka w czasy króla Stasia zapowiada się atrakcyjnie również dla dzieci. W parkowych alejkach spotkają przechadzających się dworzan i dwórki królewskie w strojach z epoki. Sprawdzą też, w co bawili się ich rówieśnicy w czasach oświecenia i wezmą lekcje malarstwa u samego mistrza Canaletto. Pogadanka o twórczości artysty przybliży im obraz XVIII-wiecznej stolicy.
Mali kandydaci na ułanów powinni zajrzeć na padok. Czekają tu na nich gotowe do jazdy kucyki. Ostrożniejszym wystarczy przejażdżka dorożką po parkowych alejkach. Na pewno sprawi wiele radości zarówno maluchom, jak i ich rodzicom.
[i]Piknik historyczny, Łazienki Królewskie, ul. Agrykoli 1, wstęp wolny, niedziela (3.05), godz. 11. Defilada historyczna, pl. Piłsudskiego – ul. Królewska – Krakowskie Przedmieście – ul. Nowy Świat – pl. Trzech Krzyży – Al. Ujazdowskie – ul. Agrykola, niedziela (3.05), godz. 13.[/i]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA