fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Styl życia

Chirurgia to nie sposób na odchudzanie

Rzeczpospolita
- Piękny wygląd nie jest już zarezerwowany tylko dla pań. Z roku na rok zwiększa się procent pacjentów płci męskiej - mówi dr n. med. Małgorzata Chomicka-Janda
[b]RZ: Lato tuż-tuż, w parkach i na basenach o figurę dbają panie i panowie. A co oferuje chirurgia plastyczna tym, którym nie chce się ćwiczyć? [/b]
[b]Dr n. med. Małgorzata Chomicka-Janda*:[/b] Trzeba wiedzieć, że chirurgia plastyczna nie jest sposobem na odchudzanie, ale metodą korekcji poszczególnych obszarów ciała i służy jego modelowaniu. To bardzo istotna informacja i należy o tym pamiętać, decydując się na skorzystanie z pomocy chirurga. Metod modelowania jest wiele. Jeśli ktoś chce się pozbyć nadmiaru tłuszczu z podbródka, polecam Smart Lipo. W przypadku chęci pozbycia się nadmiaru tłuszczu z brzucha bądź z okolic ud poleciłabym Vibrolipo, najnowszą metodę liposukcji. Technika zabiegu pozwala na większą precyzję niż tradycyjna liposukcja, a ryzyko pojawienia się nierówności po zabiegu zostało zminimalizowane.
[b]Liposukcja jest ryzykowną operacją, mimo to chętnych nie brakuje.[/b]
Dziś liposukcja jest bezpieczniejsza niż parę lat temu. Lekarze są bardziej doświadczeni, pracują na nowoczesnym sprzęcie i według nowych standardów, które np. nakazują, by używać więcej płynu do rozbijania komórek tłuszczowych, co chroni naczynia przed ich uszkodzeniem. Rzadziej występują poważne powikłania.
[b]Która z metod cieszy się największą popularnością? [/b]
Najpopularniejszą i najbardziej spektakularną metodą nadal jest liposukcja, czyli odsysanie tłuszczu. Cieszy się największym zainteresowaniem wśród pacjentów, bo daje najlepsze efekty. W czasie zabiegu można odessać nawet do pięciu litrów tłuszczu. Liposukcja pomaga w modelowaniu sylwetki, a nie w leczeniu otyłości. Tej metodzie mogą poddać się osoby zdrowe, bez dużej nadwagi, z nadmiarem tłuszczu na brzuchu, biodrach, pośladkach, udach i ramionach.
[b]Najnowszą metodą jest Vibrolipo. Na czym ona polega? [/b]
Jest to nowoczesna technika modelowania sylwetki. Usuwa się nią tkankę tłuszczową bez uszkadzania innych pobliskich tkanek, pozwalając na szybszy okres rekonwalescencji. Technika wykonywania tego zabiegu pozwala na większą precyzję w trudno dostępnych obszarach. Można odessać tłuszcz z kolan, łydek czy pośladków. Podczas zabiegu kaniula wprowadzona jest w ruch wahadłowy, obrotowy i wibracyjny, tkanka tłuszczowa zostaje rozbita i odessana. Prowadzi to do dużo szybszej rekonwalescencji, a ewentualna opuchlizna jest znacznie zmniejszona. Dodatkowo proces wibrowania stymuluje syntezę kolagenu podczas podskórnej liposukcji, ułatwiając późniejsze zaadaptowanie się skóry, oraz likwiduje ryzyko wystąpienia nierówności po zabiegu. Zabieg jest bezpieczny, nie ma ryzyka powikłań, ponieważ kaniule nie są w żaden sposób podgrzewane ani nie emitują ciepła, dzięki czemu unika się zagrożenia martwicy skóry. Pozwala na lepsze obkurczanie się skóry, dając optymalne rezultaty w obszarach, w których występują zwłóknienia utrudniające liposukcję z powodu ich lokalizacji bądź poprzednich zabiegów liposukcji.
[b]Czym się różni od liposukcji? [/b]
Efekty po Vibrolipo są zdecydowanie lepsze niż po tradycyjnej liposukcji. Metoda ta wyeliminowała ryzyko powstawania nierówności, a rekonwalescencja po zabiegu jest szybsza. Vibrolipo to najnowsza i dopracowana technologia modelowania sylwetki.
[b]By pozbyć się cellulitu i tłuszczu z niewielkich partii ciała, można wybrać Smart Lipo. [/b]
Jest to mało inwazyjny zabieg wykonywany w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Rzeźbienie polega na uszkadzaniu światłem lasera tkanki tłuszczowej, która jest trwale usuwana. Dzięki temu można wymodelować kontury sylwetki i utracić centymetry w opornych na dietę i ćwiczenia partiach ciała, jak również wyostrzyć rysy twarzy i pozbyć się cellulitu. Można odessać tłuszcz z podbródka, policzków, z brzucha, ud, kolan czy łydek. Przez wkłutą w skórę kaniulę o średnicy około jednego – dwóch milimetrów wprowadza się światłowodem promienie lasera do tkanki tłuszczowej, powodując pękanie komórek i uwalnianie tłuszczu. Błony komórek są przerywane, a tłuszcz w postaci emulsji wydostaje się z komórek tłuszczowych i jest zwykle usuwany drugą kaniulą. Całkowitych efektów można się spodziewać dopiero po kilku miesiącach, ponieważ przez trzy miesiące po zabiegu organizm wydala resztę emulsji tłuszczowej i dopiero gdy jest ona całkowicie usunięta, traci się więcej centymetrów w obwodzie. Ponadto, im więcej tłuszczu zostało usunięte, tym więcej czasu może zająć ciału zaadaptowanie się do nowej linii. Ogromną zaletą tej techniki, szczególnie dla kobiet, jest to, że poprawia ona napięcie i fakturę skóry, która staje się jędrniejsza i gładsza.
[b]Podobno w pół godziny, i to bez operacji, można skorygować asymetrię piersi albo powiększyć ich rozmiar z miseczki A do B, a nawet trochę większej?[/b]
Tak. Można to zrobić za pomocą wypełniacza macrolane. To rozwiązanie dla pań, które boją się skalpela i nie chcą mieć implantów. Do Polski metoda dotarła niedawno, w Szwecji i Japonii stosuje się ją od kilku lat. Żel macrolane, który zawiera stabilizowany kwas hialuronowy, wstrzykuje się pod skórę. Zabieg trwa pół godziny, wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym lub dożylnym i polega na wprowadzeniu pod gruczoł piersiowy kaniuli (2 – 3 mm), przez którą podaje się preparat. Po kilku dniach biust jest pełniejszy, zyskuje objętość i ładny kształt. Efekt ten utrzymuje się niestety jedynie przez dwa lata. Dla podtrzymania go po tym czasie można powtórzyć zabieg.
[b]Kto najczęściej korzysta z usług chirurga?[/b]
Zdecydowanie panie wyrażają większe zainteresowanie chirurgią plastyczną, około 95 proc. pacjentów to kobiety. Ale piękny wygląd nie jest już zarezerwowany tylko dla nich. Z roku na rok zwiększa się procent pacjentów płci męskiej. Korekta nosa, plastyka powiek i liposukcja to najczęstsze zabiegi wśród mężczyzn. Jak pokazują statystyki, panie pomiędzy 20. a 29. rokiem życia najczęściej powiększają sobie piersi, między 30. a 39. rokiem życia modelują sylwetkę, natomiast po czterdziestce decydują się na plastykę powiek, liposukcję.
[b]Dlaczego tego typu zabiegi, po których człowiek jest obolały, opuchnięty, są tak modne i chętnie wybierane? Lepiej chyba zawziąć się i zacząć ćwiczyć. [/b]
Nie każdy mankament da się naprawić ćwiczeniami. Problem pojawia się w momencie, kiedy chcemy pozbyć się tłuszczu z nietypowych miejsc, takich jak kolana czy podbródek. W tym wypadku jedynym wyjściem jest odessanie zbędnego tłuszczu poprzez metody chirurgii plastycznej. Dzięki najnowszym technologiom Smart Lipo i Vibrolipo można w szybkim czasie wymodelować poszczególne obszary. Metody te są bezpieczne, a ingerencja przy zabiegach jest minimalna, co pozwala na szybki powrót do codziennych zajęć.
[b]Kto ze względów zdrowotnych nie może poddać się takim zabiegom?[/b]
Przeciwwskazaniem do zabiegów są zaburzenia krzepnięcia krwi i nadciśnienie. Każdy pacjent przed zabiegiem musi zrobić odpowiednie badania w celu wykluczenia ewentualnych powikłań. W przypadku kobiet operacje należy przeprowadzić po miesiączce, gdyż przed okresem jest duża skłonność do zasinień i krwawień. Przed zabiegiem potrzebne będą badania krwi.
[b]Czy takie zabiegi jak plastyka miejsc intymnych lub odbudowanie błony dziewiczej cieszą się zainteresowaniem? [/b]
Nasz rynek jest coraz bardziej zainteresowany tego typu zabiegami. Coraz więcej kobiet decyduje się na operacje plastyczne okolic intymnych. Cel zazwyczaj jest jeden – poprawa życia intymnego, a co za tym idzie, lepsze samopoczucie. Kobiety przywiązują dużą wagę do swojego wyglądu, chcą dobrze wyglądać, a możliwość upiększania okolic intymnych jest dla wielu z nich kolejnym krokiem do bycia piękną. Jeśli chodzi o operacje miejsc intymnych, to wyróżnia się dwie możliwości: labioplastyka i waginoplastyka. Labioplastyka to zmiana kształtu warg sromowych. Pacjentki najczęściej chcą je zmniejszyć. Kobiety czują ogromny dyskomfort z powodu dużych warg sromowych, a możliwość poprawy tego stanu dzięki operacji jest dla wielu prawdziwym zbawieniem. Waginoplastyka to natomiast zabieg zwężenia pochwy. Można również odtworzyć błonę dziewiczą bądź przeprowadzić operacje naprawcze dla kobiet po wielokrotnych porodach. W przypadku zabiegu odbudowania błony dziewiczej jest to zazwyczaj związane ze względami kulturowymi, inne przesłanki do wykonania tego zabiegu zdarzają się sporadycznie.
[ramka]* [b]Dr n. med. Małgorzata Chomicka-Janda[/b] jest członkiem Polskiego Towarzystwa Chirurgii Plastycznej Rekonstrukcyjnej i Estetycznej, Polskiego Towarzystwa Leczenia Oparzeń oraz The International Society of Aesthetic Plastic Surgery. Pracuje m.in. w IQ Medica Centrum Chirurgii Plastycznej[/ramka]
[ramka]Ceny zabiegów:
- Smart Lipo – od 2,5 tys. zł
- Vibrolipo – od 4 tys. zł
- Liposukcja – w zależności od obszaru ciała od 2,5 tys. za podbródek do ponad 10 tys. zł za brzuch
- Powiększanie piersi (implanty) – od 8 do 10 tys. zł plus koszt implantów
- Powiększanie piersi (macrolane) – ok. 4 tys. zł plus koszt preparatu[/ramka]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA