fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nieruchomości

Działkowcy nie odejdą z kwitkiem

Fotorzepa, Jak Jakub Ostałowski
Osoby, którym zabrano ogródki działkowe pod budowę dróg, otrzymają odszkodowanie
Parlament zakończył dzisiaj prace nad nowelizacją specustawy drogowej. Jej pełna nazwa to: o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych. Rolą tej noweli jest naprawienie błędów poprzedniej nowelizacji (weszła w życie 10 września 2008 r.). Pozbawiła ona działkowców wywłaszczanych pod drogi prawa do odszkodowania za rośliny na działce oraz do żądania odtworzenia likwidowanego rodzinnego ogrodu działkowego w innym miejscu i do uzyskania działek zamiennych.
Uchwalone zmiany przywracają, chociaż tylko częściowo, stan sprzed wrześniowej noweli. Działkowcy będą mogli więc liczyć na odszkodowania i na urządzenie ogrodu w innym miejscu.
Dzisiaj posłowie odrzucili poprawkę Senatu, która pozbawiała działkowców prawa do gruntu zamiennego. Odszkodowania otrzymają na tych samych zasadach co inne wywłaszczane osoby. Będą mieli także prawo do ekstraodszkodowania w wysokości 5 proc. wartości nieruchomości (lub wartości prawa użytkowania wieczystego), jeżeli zdecydują się opuścić działkę wcześniej. To niejedyna zachęta.
Osoby wywłaszczone (niezależnie od tego, czy się zdecydują wcześniej wyprowadzić) otrzymają 10 tys. zł na pokrycie dodatkowych wydatków, np. związanych z poszukiwaniem nowej nieruchomości, podatkami i opłatami notarialnymi. Odszkodowania mogą otrzymać także działkowcy, którzy zostaną wywłaszczeni między 10 września a datą wejścia noweli w życie. Nowelizacja trafi teraz do prezydenta.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA