fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Czy sędzia, który skazał piratów, był stronniczy

Proces przeciwko założycielom pirackiego portalu Pirate Bay może być przeprowadzony od nowa.
Szwedzkie radio ujawniło bowiem powiązania sędziego, który skazał twórców portalu, z oskarżycielami – spółkami muzycznymi i filmowymi.
– Jeżeli sąd apelacyjny udowodni, że sędzia był stronniczy, wyrok powinien zostać unieważniony – powiedział adwokat Peter Althin.
Jak bowiem donosi radio, sędzia jest członkiem Szwedzkiego Zrzeszenia Praw Autorskich i fundacji, która odpowiada za domeny w Internecie. Zasiada także w zarządzie Szwedzkiego Zrzeszenia Ochrony Prawnej Przemysłu zajmującego się kwestiami patentów i działał na rzecz wzmocnienia praw twórców.
Pikanterii sprawie dodaje fakt, że przewodniczący składu sędziowskiego jeszcze przed rozpoczęciem procesu wymienił jednego z ławników. Okazało się bowiem, że człowiek ten należy do zrzeszenia szwedzkich kompozytorów i mógł być posądzony właśnie o stronniczość. Według ekspertów w tej sytuacji szanse na ponowny proces w sprawie Pirat Bay są bardzo duże. Jeden z najsłynniejszych szwedzkich adwokatów Leif Silbersky ocenił już, że sędzia powinien zrezygnować z udziału w procesie.
Założyciele portalu Pirate Bay zostali skazani na rok więzienia oraz wypłacenie ponad 3,5 mln dolarów spółkom muzycznym i kinematograficznym. Sprawą żyła cała Szwecja, relacje z procesu nie schodziły z czołówek tamtejszych gazet.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA