fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Telewizja

Kto zna człowieka ukrytego w ścianie?

Wojenne losy Szewacha Weissa i jego rodziny. Szczęśliwe dzieciństwo 4-letniego chłopca, wychowującego się w małym galicyjskim miasteczku, przerwała wojna. Do Borysławia wkroczyły oddziały Armii Czerwonej, a potem Niemcy, którzy miejscowych Żydów umieścili w getcie. Rodzinie Szewacha udało się z niego uciec.
Ukryła ich w swoim domu pani Góralowa. Potem ich azylem stała się jej stajnia, a wreszcie sekretny schowek w ich własnym sklepie, w którym spędzili siedem miesięcy. Kiedy w końcu i ta kryjówka przestała być bezpieczna, przenieśli się do piwnicy pod miejscowym sierocińcem. Przetrwali tylko dzięki pomocy sąsiadów, którzy podrzucali im jedzenie.
W ciekawym filmie dokumentalnym Bogdana Łoszewskiego bohater odwiedza tamte miejsca. Wydobywa z błota zalegającego piwnicę stłuczony talerz, złamaną łyżkę i poobijany kubek, z których korzystała jego rodzina w czasie okupacji.
Po wojnie rodzina Weissów wyjechała do Palestyny, początek pobytu w Izraelu był dla nich trudny – nie mogli się przyzwyczaić do innych warunków klimatycznych, ciągle powracały wspomnienia Holokaustu.
[i]0.30 | TVP 2 | poniedziałek[/i]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA