fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Muzyka

Młodzi ludzie zagrają folk

Dziś rozpoczyna się XII Festiwal Folkowy Polskiego Radia Nowa Tradycja 2009. Impreza potrwa trzy dni
Wszystkie występy odbędą się w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Lutosławskiego. – Na scenie pojawią się zespoły bardzo różne stylistycznie – od wiernych tradycji poprzez grających etnojazz, muzykę klezmerską czy folkrock – mówi Piotr Kędziorek, kierownik Radiowego Centrum Kultury Ludowej.
Impreza słynie z konkursowych koncertów młodych polskich wykonawców muzyki folkowej zakwalifikowanych przez radiowych dziennikarzy. Wyłonią oni zwycięzcę spośród 12 uczestników. – Nasz festiwal zachęcił początkujących artystów do interpretowania polskiej muzyki ludowej i twórczości mniejszości narodowych – twierdzi Kędziorek.
Na imprezie nie zabraknie folkowych gwiazd. Zagrają Adam Struga i Przyjaciele, artysta inspirujący się muzyką orientalną z Bliskiego Wschodu i Azji Mniejszej, a także
Bester Quartet, zespół wywodzący się z legendarnego The Cracow Klezmer Band, oraz gruzińska grupa Urmuli. We wcześniejszych edycjach zagrali m.in. Kapela ze Wsi Warszawa, która odniosła spory międzynarodowy sukces, i Sebastian Karpiel-Bułecka, twórca i wokalista zespołu Zakopower.
Podczas festiwalu trzem wykonawcom wręczone zostaną nagrody za Folkowy Fonogram Roku, najciekawsze wydawnictwo muzyki tradycyjnej 2008 r. Jednym ze zwycięzców jest istniejący prawie 40 lat zespół Osjan, znowu z Wojciechem Waglewskim w składzie, nagrodzony za płytę „Po prostu”.
Inni laureaci to Janusz Prusinowski Trio – za krążek „Mazurki”, i Kwadrofonik – za „Folklove”, album inspirowany twórczością wiejskich artystów.
Internauci też wybrali ulubioną płytę. Swoją nagrodę Wirtualnych Gęśli przyznali grupie Żywiołak za album „Nowa ex-tradycja”. Z kolei zagorzali fani będą mogli wziąć udział w warsztatach muzycznych prowadzonych przez artystów festiwalu, m.in. Jarosława Bestera z Bester Quartet.
W niedzielę odbędzie się koncert laureatów Nowej Tradycji 2009, który uświetni gwiazda rumuńskiego folku – zespół Oana Catalina Chitu.
W czwartek i w niedzielę występy będą transmitowane w Programie 2 Polskiego Radia. Bilety w cenie 20 zł za koncert, karnet na cały festiwal 60 zł.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA