fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Medycyna i zdrowie

Ostrożnie z aspiryną

Fotorzepa, MW Michał Walczak
Często wykorzystywana w profilaktyce chorób serca aspiryna może mieć niekorzystne działania — ostrzegają naukowcy z Holandii. Powoduje mikrowylewy w mózgu.
Problem dotyczy przede wszystkim starszych osób — wynika z analiz przeprowadzonych przez specjalistów z Wydziału Medycznego Uniwersytetu Erazma w Rotterdamie. Badania objęły ponad tysiąc osób w wieku ok. 70 lat. Pacjenci przyjmowali różne dawki aspiryny jako środek przeciwzakrzepowy chroniący przed chorobami serca. Aspiryna w niewielkich dawkach jest chętnie stosowana jako lek w profilaktyce zawałów serca i udarów mózgu.
Wykorzystywane jest jej działanie hamujące tworzenie skrzepów z płytek krwi. Jednak — jak uważają holenderscy badacze — aspiryna może też mieć działanie niekorzystne. U osób starszych przyczynia się do mikrokrwawień z naczyń w mózgu. Ślady takich uszkodzeń naukowcy odkryli poddając pacjentów badaniom z użyciem rezonansu magnetycznego. Mikrowylewów było tym więcej, im większe dawki aspiryny i leków o podobnym działaniu przyjmowali pacjenci.
Zagrożone są szczególnie osoby starsze, przyjmujące aspirynę przez dłuższy okres czasu. Występuje u nich osłabienie ścian naczyń krwionośnych i łatwiej dochodzi do uszkodzeń.
Jak przyznają sami naukowcy, zwykle korzyści ze stosowania środków przeciwzakrzepowych przeważają nad ewentualnym ryzykiem. Jednak w przypadku części pacjentów zagrożenie mikrokrwawieniami w mózgu może zadecydować o zmianie metody terapii chorób serca.
Pełna wersja raportu ukaże się w czerwcowym wydaniu „Archives of Neurology”.
[b]Więcej informacji na: [link=http://archneur.ama-assn.org]archneur.ama-assn.org[/link][/b]
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA