fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Czy fiskus może zabrać ze sobą dokumenty

Fotorzepa, Dominik Pisarek Dominik Pisarek
Mam w firmie kontrolę podatkową. Urzędnicy przeglądają praktycznie wszystkie dokumenty. Poinformowali mnie jednak, że niektóre z nich zabiorą ze sobą. Czy mogą?
[b]Tak.[/b] Co prawda zasadą jest, że kontrola prowadzona jest zazwyczaj w siedzibie podatnika lub w innym miejscu przechowywania jego dokumentacji. Ordynacja podatkowa pozwala jednak w art. 286 § 2 kontrolującym na żądanie wydania na czas trwania kontroli, za pokwitowaniem, akt, ksiąg i dokumentów. Jest to możliwe, gdy urzędnicy powezmą uzasadnione podejrzenia, że są one nierzetelne. Skutek taki pojawi się również wtedy, gdy podatnik nie zapewnia kontrolującym warunków umożliwiających wykonywanie czynności kontrolnych związanych z badaniem tej dokumentacji, a zwłaszcza nie udostępnia im samodzielnego pomieszczenia i miejsca do przechowywania dokumentów.[i]Podstawa prawna: [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=99F3E9CF53C63CBF08B212FE2351AD7A?id=176376]ustawa z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (tekst jedn. DzU z 2005 r. nr 8, poz. 60 ze zm.)[/link].[/i]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA