fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Miejsce świadczenia usług szkoleniowych

Fotorzepa, Seweryn Sołtys Seweryn Sołtys
Nasza firma zamierza zorganizować szkolenia, które zostaną przeprowadzone na terytorium Litwy (przy granicy z Polską). Czy takie usługi podlegają opodatkowaniu polskim VAT?
Usługi szkoleniowe klasyfikowane są na gruncie stosowanego dla celów podatkowych PKWiU jako usługi w zakresie pozostałych form kształcenia (PKWiU 80.42.20), a więc zaliczane są do usług w zakresie edukacji (tak np. [b]Pierwszy Urząd Skarbowy w Lublinie w interpretacji z 8 marca 2005 r., D2-443/5/05[/b]).A zatem miejsce świadczenia usług szkoleniowych (jako usług w zakresie edukacji) ustala się według miejsca, gdzie są one faktycznie świadczone (art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. a ustawy o VAT).Oznacza to, że skoro szkolenia mają być zorganizowane na terytorium Litwy, miejsce ich świadczenia znajdować się będzie na terytorium Litwy. W konsekwencji nie podlegają opodatkowaniu VAT w Polsce, lecz na Litwie. Czytelnicy muszą zatem zapoznać się z litewskimi przepisami dotyczącymi ewentualnego obowiązku zarejestrowania się na Litwie jako podatnik VAT oraz zasad rozliczania litewskiego podatku.[i]Autor jest doradcą podatkowym[/i][i]Podstawa prawna: [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?i...
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA